אורח היכן ידליק נרות חנוכה

אם אתם מתארחים בליל שבת אצל אחרים, אם אתם לא ישנים שם, אלא רק מתארחים לסעודה, אז יש להדליק נרות חנוכה בבית שלכם, אולם אם אתם ישנים שם, לפי הספרדים שרק אחד מדליק, בעל הבית הוא ידליק והוא צריך להקנות לכם חלק מהשמן כך שגם לכם יהיה חלק בהדלקה, ואילו לפי מנהג האשכנזים שכל אחד מדליק, אז גם כאן גם אתם יכולים להדליק, או להשתתף בשמן בלי להדליק בעצמכם.

לגבי מוצאי שבת כשמתכוונים לחזור הביתה אך עדיין מתעכבים שם כדי לאכול סעודה רביעית, נחלקו הפוסקים האם להדליק אצל המארחים, כי כרגע אתם "גרים" שם, או לחכות ולהדליק בבית כשתחזרו. אם אין לכם מנהג קבוע, עדיף להמתין ולהדליק בביתכם כשתחזרו, אף על פי שההדלקה מתעכבת בינתיים.

"ויהי ה' את יוסף (ה' היה עם יוסף)" – שואלים חכמינו, מדוע כתוב שהשם היה עם יוסף, וכי עם האחים הקדושים הוא לא היה? והתשובה ברורה, האחים הקדושים היו עם אבא שלהם, יעקב, בארץ ישראל, מקום חמים ונעים עם כל המשפחה, הם מסודרים. אבל יוסף היה לבד, במצרים, במקום גויים, ללא שום חבר או קרוב, קר לו ובודד לו, הוא לא רואה שום שביב תקווה, ולכן ה' היה דווקא עם יוסף, כי דווקא כשאדם נמצא בצרות הכי גדולות, דווקא כשהוא חושב שזהו, בורא עולם עזב אותי, דווקא אז בורא עולם נמצא הכי קרוב אליו, ומחזיק את ידו ונותן לו כח להמשיך!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: