איך נותנים צדקה

אדם הנותן צדקה צריך לעשות זאת בסבר פנים יפות, בפנים מאירות, ולא לתת לעני להרגיש שהוא לא רצוי ושייקח כבר את הכסף ויסתלק מכאן. ואדרבה, גם אם נתת סכום גדול, אך עשית לעני פרצוף חמוץ, הפסדת את זכות המצווה.

אם מישהו ביקש צדקה ואין לך מה לתת, את צריכה להראות לו שהיית רוצה לתת ושאת מצטערת על כך שאין לך כרגע.

עם כל זאת, המצווה הכי גדולה בצדקה היא דווקא לא לתת צדקה בכסף, אלא לעזור לשני להתרומם בכוחות עצמם. כך שאם את מכירה מישהי שצריך עזרה כספית, עדיף דווקא לבקש ממנה לעזור לך בעבודות בית או משהו כדומה וכך היא תרגיש שהיא קיבלה את הכסף בזכות ולא בחסד.

—————-

"אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו" – התורה אומרת לנו לשמור ומצוות וללמוד תורה. אבל גם לימוד הוא חלק מקיום המצוות, אז מדוע צריכים להזהיר בנפרד על הלימוד?

כי אם אדם ילמד רק את המצוות המעשיות, איך עושים דברים בפועל, אך הוא לא יבין את לב התורה, את כל התכלית שעומדת מאחוריה, הוא יכול לעשות דברים שהם הפוכים לגמרי מרצון ה'.

עורך דין טוב יודע להשתמש בחוק כדי להפוך רוצח מתועב לצדיק ונקי. כך אדם יכול לעשות את כל העבירות בעולם ולמצוא הוכחות שזה מותר ושהרבנים שאוסרים הם סתם מחמירים ומקשים על כולם…

לכן חייבים ללמוד באופן קבוע תורה, מוסר, ללכת לשיעורים כדי להבין את המהות של הדרך שבורא עולם נתן לנו. מה אני עושה כאן? מי אני בכלל? אני בת של בורא עולם, אני כאן כדי לתקן את עצמי, לעזור לאחרים, להרוויח חיים של נצח ותענוג בעולם שיכול לספק לי עונג תמידי. ורק אז אפשר להתחיל להשוות, מה שעשיתי היום מתאים למה שאני מאמינה בו?

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: