אכילת בשר עם דגים

לפי התורה אין איסור לאכול דג עם בשר, אך מכיוון שלפי הידוע לחכמים זו יכולה להיות סכנה (גם אם לרופאים כיום לא ידועה שום בעיה עם זה, זה לא אומר שזה לא גורם למחלות שהרופאים בעצמם לא בטוחים מה הגורמים להם) ולפי התורה אנו חייבים לשמור על גופנו כפי שאנו שומרים על נפשנו, לכן אסרו על אכילת דג עם בשר.
לא רק שאסור לאכול ביחד, גם אסור לבשל אותם ביחד או אפילו לאפות בתנור אחד.
אם את יושבת עם חברה, והיא אוכלת בשר ואת אוכלת דג, יש פוסקים שסוברים שזה אסור, שכן היא יכולה פתאום להיות נחמדה ולהציע לך לטעום ואת תשכחי שאסור לך, ולכן צריך לשים משהו משונה על השולחן, כדי שתזכרו. אולם לפי רוב הפוסקים אפשר להקל בזה.
איך כן מותר? לאחר שאכלת דג או בשר, יש לשטוף את הפה מעט או לשתות משהו, ולאכול מעט לחם או משהו שינקה את הפה משאריות הדג, ואז מותר לאכול את הבשר, וכן להיפך.
אליפז, בנו של עשיו, רודף אחרי יעקב אבינו כדי להורגו, כי כך אביו ביקש ממנו, אז יש לו מצווה לקיים, כיבוד הורים. מצד שני, יעקב הוא דוד שלו, הם ישבו בשולחן שבת אצל הסבא, כיצד יהרוג אותו? אז הוא בבעיה. בסוף הגיעו להסכם, אך מה שאנו רואים כאן שמצד אחד הוא רוצה להיות צדיק, יש לו מצווה לכבד את אביו, מצד שני הוא נמצא בכזה חושך מחשבתי שהוא לא קולט שהוא עושה בדיוק ההיפך ממצווה, הוא הולך להרוג אדם! כיצד החושך והאור חיים יחד בו זמנית באותו אדם? כי להבדיל מהחושך הפיזי, שהוא לא קיים באמת, אלא רק העדר אור, החושך הרוחני הוא בריאה ממש "יוצר אור ובורא חושך", ולכן שניהם יכולים להיות ביחד בליבנו, התפקיד שלנו הוא כמובן לבחור בטוב, אך בשביל להצליח צריכים תמיד להיות מחוברים לבורא עולם, בלימוד תורה, בתפילה, כדי שלא נטעה בחושך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: