אמירת דברי קדושה במקום לא נקי

 

גם כשהולכים ברחוב יש לשים לב כששומעים שיעור תורה בטלפון או קוראים עלון או סיפורי צדיקים – לפעמים יש ריחות לא נעימים מפחי זבל וכדומה, ואז אסור ללמוד או לחשוב על דברי תורה.

מכיוון ש"שלום" הוא אחד משמותיו של הקב"ה, אסור גם להגיד "שלום" במקום לא נקי כמו שירותים וכו', אך אם רוצים לקרוא למישהו שכך הוא שמו, מותר.

——————

הקב"ה ניסה את אברהם אבינו בעשרה ניסיונות לפני שבחר בו. הניסיון הראשון הוא "לך לך מארצך" – סע לארץ אחרת. והניסיון האחרון? להרוג את הבן האהוב שלו! ואומרים חכמים שהניסיון הראשון היה באותה רמת קושי כמו הניסיון האחרון. הייתכן?? לעבור דירה לארץ אחרת קשה כמו להרוג את הבן היחיד של סבא זקן??

התשובה פשוטה – הניסיון, נקודת המבחן היא תמיד יחסית לאדם. מי שרגילה לאכול עוגות ושומנים כל היום, אם פעם אחת כשהיא מתארחת היא תחליט להימנע מאכילת דברים לא בריאים ותאכל רק חסה ופטרוזיליה, זה יהיה ניסיון מאוד קשה בשבילה. אך מי שכבר רגילה כל השבוע לאכול 7 ירקות ביום, בלי שומן מוקשה, קמח לבן, בלי חומרים משמרים, צבעי מאכל או חס ושלום סוכר, אך פעם אחת ביום היא מפנקת את עצמה עם איזו עוגייה, בשבילה להימנע פעם אחת מאכילת עוגייה יהיה משחק ילדים, כי היא כבר התרגלה להימנע כל היום, זה כבר לא ניסיון קשה!

כך לגבי אברהם, בתחילת דרכו, לעזוב את הארץ שבו הוא גר היה ניסיון קשה, אך כשהתקדם הלאה בבניית האישיות וחיזוק הכוחות הנפשיים, זה כבר נהיה משחק ילדים, ורק משימה קשה כמו להרוג את בנו היא אתגר בשבילו!

יש דברים שאת רוצה לשנות, ולפעמים נראים לך בלתי אפשריים כמו לכבוש את פסגת האוורסט, אך תזכרי, אם תצליחי לתקן דברים קטנים, לאט לאט אותם דברים קטנים כבר לא יהיו ניסיון עבורך, ואת תוכלי להמשיך לכבוש איזורים נוספים, עד שלבסוף תצליחי להתגבר על כל ניסיון וקושי!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: