אמירת הברכה

כוחו של ההרגל לגזול מאיתנו את היופי והעוצמה של הברכה, ובמקום להגיד תודה לבורא עולם עם כל הלב, ועל ידי כך להשפיע שפע של אושר ושמחה לעצמנו, אנו ממלמלים את הברכה במהירות ואחר כך לא זוכרים בכלל אם בירכנו או לא… אמנם זו עבודתנו במלחמה עם יצר הרע, לזכור שגם אם הפסדנו בקרב אחד, אנו עדיין אלו שמנצחים במלחמה, לכן יש להקפיד להגיד את הברכה בכוונה, כמובן שלא לבלוע אותיות, את האוכל מותר לבלוע לפי ההלכה, אך לא את המילים של הברכה.
כשאומרים את שם ה' בברכה צריכים לכוון בלב ולחשוב ששם ה' שאותו אנו לא באמת אומרים בפה, משמעותו שהקב"ה הוא היה תמיד, הוא זה שמהווה את הבריאה, והוא זה שיהיה תמיד. וכשאומרים את שם "אלקים" בברכה, יש לכוון שהוא בעל היכולת ובעל הכוחות כולם.
אם כבר בירכת ולא כיוונת, יצאת ידי חובה. אם בלעת אותיות ולא השתנתה משמעות הברכה, גם יצאת ידי חובה. אם ברכת ודילגת על איזו מילה, תצטרכי לבדוק כי הנסיבות משתנות.
כמובן שיותר נעים ואינטואיטיבי לברך בכוונה על התפוח כשאת יושבת בחיק הטבע עם נוף פסטורלי ושמש שוקעת מאחרי מטעי תפוחים, לעומת ישיבה בקניון הומה אדם וברכה על עוגה או פיצה, אך לשם כך הקב"ה נתן לך את כח הדימיון, תשתמשי בו!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: