בורר בשבת

מותר לשרות פירות וירקות ועלים ירוקים במים עם חומר ניקוי בשבת אם הם נקיים (בלי חול ואבנים) ולא ידוע שיש עליהם חרקים. אין בעיה של בורר כי לא רואים שום לכלוך, ואין בעיה של הריגת חרקים כי זה לא בטוח שיש שם חרקים.
משקים שהם נקיים לגמרי ורוב העולם שותה אותם כך, מותר לסנן אפילו במסננת, ואין בזה בעיה של בורר. לכן מים מהברז, כיוון שרוב העולם שותים כך, מותר למזוג לתוך קנקן לטיהור מים (כמו בריטה) בשבת, וכן מי שנתקעה במדבר סהרה ומצאה מעט מים נובעים באמצע המדבר, מותר לסנן עם בגד את המים, וכן אם הילד לא אוהב מיץ תפוזים עם חתיכות, כיוון שרוב העולם שותים כך, אפשר לסנן לו עם בד את המיץ. אך יש להיזהר, אם את מאוד עדינה ולא מוכנה לשתות מים מהברז בשום פנים באופן, יהיה אסור לך לסנן, זה מותר רק לאנשים שיכולים לשתות ורק מעדיפים את זה אחרת, עבורם זה נחשב שלא עשו שום בורר, כי הכל זה אוכל.
אומרת התורה בפרשת השבוע "צדק צדק תרדוף". הצדק הראשון זה צדק רגיל, שנעשה את הדבר האמיתי והצודק, אבל אומרת התורה שלפעמים צריך צדק נוסף, כשהצדק הראשון לא מספיק, כשהאמת הרגילה לא מספיק צודקת. מה זה אומר שהאמת לא צודקת?? זה אומר שאם ראית את החברה בבוקר והיא שאלה מה שלומך, וענית לה "הכל היה בסדר עד שראיתי אותך, כי האמת היא שאת אדם מעצבן, מברברת בלי סוף, וגם אין לך שום טעם בבגדים, את נראית כאילו יצאת מהקרקס עם כל הצבעים האלה…" אז אולי זה אמת, אבל לא זו האמת שבורא עולם התכוון אליה, אם העלבת בת ישראל, האמת הזאת לא אמיתית. לכן אומרת התורה שלפעמים צריך לחפש צדק אחר, כי אמת זה לא תמיד מה שאנחנו חושבים, מה שאפשר לשחזר במצלמת וידאו, אלא אמת זה מה שמוביל לאמת האלוקית לשלום ולאהבה!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: