בורר בשבת – קילוף פירות

יש פירות שאין איתם בעיה של בורר, כגון תפוחים, אגסים, מלפפונים וכו' כי רוב האנשים אוכלים את הקליפה שלהם וגם היא ממש כגוף הפרי, ולכן הם נחשבים חלק מהאוכל עצמו ומותר לקלף אפילו לא לאלתר, וכל שכן שבדרך כלל יוצא גם אוכל דבוק לקליפה, וזה כבר למדנו שאפשר לברור כשמוציאים גם אוכל מעורב.
בגלל שבפירות אלו אין בורר כלל, מותר גם לקלף אותם בכלי מיוחד כגון קולפן, לעומת דברים אחרים שכן יש בהם בורר והסיבה שאנו מתירים היא בגלל שאוכלים מיד, שם אין היתר להשתמש בכלי מיוחד. למרות שיש פוסקים שאוסרים להשתמש בקולפן, מי שצריכה יכולה לעשות זאת.
התחלנו את חודש אלול! כשמשה רבינו עלה להר סיני לקבל את הלוחות, הוא עלה שלוש פעמים שכל אחת הייתה ארבעים יום. הפעם הראשונה הייתה מחג שבועות עד י"ז בתמוז, שאז ירד ושבר את הלוחות וזו אחת הסיבות שאנו צמים ביום זה, הפעם השניה הייתה ממחרת ועד ראש חודש אלול, והפעם השלישית הייתה מראש חודש אלול עד יום הכיפורים. לכן חודש אלול נחשב חודש הרחמים ונהגו הספרדים (לאשכנזים יש הנחה כי הם צמו כל הפסח…) לקום בבוקר לסליחות (עוד שעה בלי שהבעל יסתובב בבית!).
אמנם הנשים לא היו בחטא העגל שבגללו נשברו הלוחות (רק גברים עושים שטויות כאלו), אך עדיין זה חודש רחמים לכולם וחבל לפספס, כך שאם אפשר עוד פרק תהילים, עוד כמה דקות לקרוא ספר מוסר, עוד כמה דקות ביום לדבר עם בורא עולם, להתקרב אליו, להכין את עצמנו לפני תחילת השנה החדשה.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: