בישול מאכל פרווה בכלי בשרי

כלי בשרי נקי שבישלו בו בשר, ורוצים לבשל בו מאכל פרווה, כגון אורז או ספגטי, ויודעים שאת האוכל הזה יאכלו עם מאכל חלבי, כגון לאחר שימזגו את הספגטי לצלחת ישפכו שם גבינה, האם זה מותר?
אם עברו עשרים וארבע שעות מזמן בישול הבשר, אז לפי כולם אפשר לבשל שם מאכל פרווה ולאכול אותו עם גבינה, כמובן שלא מכניסים את הגבינה לסיר הבשרי, אלא רק לאחר שמוציאים את המאכל מתוך הסיר.
לפי רוב מהספרדים, גם אם לא עברו עדיין עשרים וארבע שעות, אלא לפני כמה שעות בישלת קציצות בסיר, ועכשיו כשהסיר נקי את רוצה לבשל שם ספגטי שאותו תאכלי עם גבינה, מותר.
בכל מקרה, גם לפי האשכנזים, אם כבר הכינו את הספגטי ושמו את הגבינה, מותר לאכול, כך שאם הגעת להתארח אין צורך לבדוק כיצד הכינו את האוכל.
כשיעקב אבינו נכנס אל אביו יצחק לקבל את הברכות, יצחק היה עיוור ולכן חשב שזה עשיו נכנס לקבל את הברכות, וגם לא שמע כל כך טוב, ולכן כשיעקב התחיל לדבר, יצחק עדיין לא חשד בכלום. מתי הוא התחיל לחשוד? כששאל את יעקב כיצד הוא הספיק כל כך מהר, אז יעקב ענה לו בטבעיות, ה' עזר לי, אז נדלקה הנורה אצל יצחק, כי כשעשיו מצליח הוא תולה את ההצלחה רק בעצמו, ושוכח שיש כל כך הרבה סיבות חיצוניות שיכולות למנוע מאיתנו לממש את תוכניותינו. מכאן למדו חכמינו שעל כל דבר שאנו מתכננים/עושים/שמחים וכו', תמיד להזכיר את השם יתברך, בעזרת ה', ברוך ה' וכו' כדי שלא נהיה מחבריו של עשיו הרשע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.