ברכה על לחם שהשתנה

חתיכות לחם שהתבשלו במרק או בחמין וכו' וכן אם טוגנו במחבת עם ביצה וכדומה, כך שטעמם השתנה, אם יש בכל חתיכה גודל של יותר מכזית (27 גרם בערך), מברכים עליהם המוציא כמו על לחם רגיל, אך אם החתיכות קטנות יותר מכזית, מברכים מזונות.
לכן פשטידה שמכינים מקמח מצה, מברכים עליה מזונות ולא המוציא, כי הפירורים קטנים וטעמם השתנה על ידי האפיה. וכן קניידלך שעשוי מפירורי לחם מבושלים, מברכים עליו מזונות.
אם לא בישלו את הלחם, אלא לקחו פירורים קטנים ועירבו אותם עם דבש וכו', אם זה לא ניכר שיש שם לחם, מברכים מזונות, אך אם ניכר הלחם, מברכים המוציא, אף על פי שכל חתיכה קטנה מכזית, כיוון שהלחם לא התבשל.
פירורי לחם רגילים שלא השתנו כלל, אף על פי שהם פירורים קטנים, מברכים עליהם המוציא.
בפרשה יצחק ורבקה מתפללים שיהיו להם ילדים, בסוף ה' עונה להם, "ויעתר לו ה'". מה פירוש המילה "ויעתר"? מסביר רש"י – נתפצר ונתפייס ונתפתה לו. שמעתם כאלו מילים? ה' לא רצה לענות, אך בלית ברירה מרוב הפצרות ובקשות ופיתויים, הסכים לתת להם ילדים. למה? כי בהמשך הפרשה אברהם אבינו נפטר, זה היה ביום שעשיו נהיה בן 13, כי באותו יום יצא לתרבות רעה, וה' לא רצה שאברהם יראה את הנכד שלו מתקלקל, אז לקח אותו מעולם 5 שנים לפני הזמן המתוכנן. יוצא שבגלל התפילות שלהם אברהם אבינו נפטר 5 שנים קודם! זו הסיבה שה' לא רצה לענות להם עכשיו, אך מרוב תפילות נענה להם. לפעמים אנו מבקשים משהו מה', שאנו בטוחים שזו בקשה טובה, ולא מבינים שייתכן שעוד 13 שנה יהיו השפעות שליליות ואנו לא נבין בכלל את הקשר בין הדברים, לכן יש לזכור שגם אם ה' לא עונה שנים רבות, ייתכן שזה דווקא בשביל להציל אותנו מהשלכות לא צפויות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.