ברכה על מזוזה שנפלה או נלקחה לבדיקה

אם הורדנו את המזוזה כדי לקחת אותה לבדיקה, כשתוקעים אותה בחזרה יש לברך שוב "ברוך וכו' לתקוע מזוזה", שכן הסחנו את דעתנו מהמזוזה ולכן הברכה הראשונה שברכנו עליה פעם, איננה תקפה יותר. אמנם אם הורדנו את המזוזה רק לכמה דקות כדי לבדוק בעצמנו (לא חייבים לקחת למקום מיוחד) אין לברך שוב, שהרי בכמה דקות לא הסחנו את דעתנו.

אם המזוזה נפלה אין צורך לברך כשקובעים אותה, שכן לא הסחנו את דעתנו מהמזוזה.

————————–

כשהתורה מספרת לנו על בגדיו של הכהן הגדול, היא מדגישה שחושן המשפט, אותו תכשיט מרובע שבו היו 12 אבנים מיוחדות שעליהן חרוטים שמות שבטי ישראל, החושן יהיה על לב אהרן! אך מדוע לב, הרי הלב הפנימי והחושן הוא חיצוני על איזור החזה??

התורה רומזת לך – את יודעת למה אהרן זכה לתפקיד הזה, להיות זה שמתפלל על כל עם ישראל ביום הכיפורים? בגלל שהוא יודע לפרגן לשני.

כשמשה רבינו קיבל תפקיד חשוב, להוציא את עם ישראל ממצרים, הוא חשש שאהרן אחיו יקנא. אבל הקב"ה אמר למשה, אל תדאג, הוא לא יקנא, "וראך ושמח בליבו!" הוא ישמח בשבילך!

אדם כזה שיודע לשמוח בשביל השני, הוא זה שמסוגל להתפלל ולבקש שיהיה לשני טוב…

גם אנו מסוגלים להתפלל על השני, יכולים לשמוח כשהשכנה זכתה בלוטו או החברה מצאה בעל מצוין, אך זה רק בתנאי שאנו זכינו בסכום קצת יותר גדול, ושהבעל שלנו קצת יותר טוב…

גם זו דרגה רוחנית גבוהה, שאנו רוצים שלשני יהיה טוב… אך צריכים לזכור, התכלית הנעלה ביותר היא להיות מסוגלים לשמוח בשביל השנייה גם אם היא קיבלה יותר ממני, להבין ולזכור, שזה שיש לשנייה משהו טוב זה לא אומר שאני הפסדתי, היא לא לקחה ממני כלום.

אז מה נשאר בלב, סתם איזה רגש של קנאה שמפריע לי להינות בחיים, נו ומי מרוויח מזה….?

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: