ברכה על שתייה באמצע הסעודה

 

אין מברכים על משקים באמצע הסעודה כי הם נחשבים חלק מהסעודה ולכן הברכה שבירכו על הלחם תופסת גם לגביהם. יוצא דופן הוא היין, שמכיוון שהוא משקה חשוב שאיתו עושים קידוש, חתונה, ברית וכו' לכן תיקנו חכמים שיברכו על היין באמצע הסעודה.

אם ברכו על היין ממש לפני הסעודה ומתכוונים לשתות יין בתוך הסעודה, אזי הברכה שברכו על היין לפני הסעודה מספיקה גם ליין שבתוך הסעודה, ממש כמו שאנו עושים בקידוש, שמברכים על היין לפני שמתחילים סעודה, ואחר כך אפשר באמצע הסעודה לשתות יין בלי לברך שוב.

————————

"ואתחנן אל ה'" – משה רבינו התחנן לבורא עולם שירשה לו להיכנס לארץ ישראל. אך מדוע משה רבינו צריך להתחנן? עם כל המצוות שהוא עשה במהלך חייו, הוא הקריב את חייו בשביל עם ישראל, הוא הצדיק הגדול של הדור, למה צריך להתחנן? תדרוש, תגיד לבורא עולם – אחרי כל מה שעשיתי, מגיע לי להיכנס לארץ ישראל!

נכון, משה רבינו יכול היה לדרוש, לבקש תשלום על כל מה שהוא עשה, אבל משה רבינו לא רצה לעשות את הטעות הזאת. ברגע שמתחילים לדרוש, אז ייתכן שבאמת מגיע לנו, אבל זה אומר שמעכשיו מתחילים לעשות חשבונות, ואז בפעם הבאה שהוא יבקש משהו, שוב יעשו חשבונות, וייתכן שיודיעו לו שהוא כבר לא ביתרת זכות… אז משה רבינו החליט לדבר עם רגש, עם אהבה, לא להפוך את זה לשותפים עסקיים.

למרבה הפלא רוב האנשים כן עושים את הטעות הזאת. לדוגמה, כשבני זוג מתחתנים, הם נותנים חופשי, כשיש אהבה לא עושים חשבונות, אך לפעמים כשיש תקלות קטנות בדרך, במקום לפתור אותם עם יותר אהבה, הם מתחילים לעשות חשבונות, אתמול אני הורדתי את הזבל אז היום אתה תעשה כביסה… וכשמתחילים עם חשבונות, החיים הופכים לשותפות עסקית, הרגש מת. וכך בתחומים נוספים בחיים. לכן התורה רוצה ללמד אותך – חשבונות תעשי במכולת, אבל בחיים הרגשיים שלך עם הבעל, עם הילדים, עם החברות, עם בורא עולם, תמיד תשתמשי באהבה, בנתינה, ברגש החם שבורא עולם נטע בך!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: