ברכות המגילה

לפני המגילה בלילה מברכים שלוש ברכות, "על מקרא מגילה" (ויש נשים אשכנזיות שמברכות "לשמוע מגילה"), "שעשה ניסים" ו"שהחיינו", אך בקריאת המגילה של הבוקר לפי הספרדים לא מברכים שוב שהחיינו ולכן יש רק שתי ברכות, ולפי האשכנזים מברכים שוב.

אמנם את הברכה לאחר המגילה מברכים רק אם יש עשרה אנשים, כך שאם מישהי שומעת בבית מבעלה וכו' לא מברכים ברכה אחרונה. אם יש עשרה נשים, כמו בקריאת מגילה לנשים, לפי הרב עובדיה מברכים ברכה אחרונה, אך רוב האשכנזים מחמירים ולא מברכים.

למרות שבפרשה מסודרת תרומתו של עם ישראל מהיקר אל הפחות היקר, זהב, כסף, נחושת וכו', דווקא האבנים היקרות של החושן מופיעות בסוף הרשימה. מדוע? כי האבנים האלו היו נדבתם של הנשיאים, וכתוב שהנשיאים קיבלו את האבנים בצורה ניסית, עננים נשאו את האבנים והניחו אותן על פתח דלתות הנשיאים. נו ואז מה? אז יוצא שהנשיאים נתנו דבר שהם לא טרחו בשבילו כלל, הם לא השקיעו מאמץ, ודבר שלא השקיעו בו מאמץ, אף על פי שהוא שווה הרבה מבחינה ממונית, הוא לא מראה הרבה על גדלותו ואישיותו המרוממת של האדם שנתן אותו. הדברים שבהם אנו משקיעים הרבה הם הדברים שאותם אנו אוהבים ומוקירים, וכשאנו נותנים חפץ שבו השקענו, זה מראה על הרצון הטוב ועל האהבה שיש לנו לצד השני, וזה הדבר היקר ביותר.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: