ברכת המוציא

כאשר מברכים על האוכל יש להחזיק את האוכל שעליו מברכים ביד, ולא להשאיר אותו לנוח על השולחן, וכן יש להחזיקו ביד ימין, גם מי ששמאלית עדיף שתחזיק ביד ימין אלא אם כן זה לא נוח לה והאוכל יכול להישפך וכו'. בדיעבד מי שברכה על האוכל בלי להחזיק אותו, אלא הוא היה על השולחן או בדרך אליה על המגש, יצאה ידי חובה.

אמנם כשמברכים על הלחם אנו אוחזים את הלחם דווקא בשתי ידיים כי עשר אצבעות רומזות לעשר מלאכות שעושים עד שהלחם הגיע אלינו לשולחן, ויש עוד טעמים.

בפרשה התורה אומרת לנו שאם הלוינו למישהו כסף, "אל תהיה לו כנושה" – אם אתה יודע שאין לו כרגע איך לשלם, אל תלך לידו כל פעם כדי שהוא ירגיש לא נעים, מה זה יעזור? רוב החיים אנו עסוקים בלחשוב על עצמנו, גם כשאנו כן עוזרים למישהו, אנו עדיין חושבים על עצמנו. התורה אומרת לנו, רגע, חשבת גם איך השני מרגיש? נכון שעשית לו טובה, הלוית לו כסף, אבל איך נראה לך שהוא מרגיש כרגע? זה נעים לו? וכן בכל דבר ודבר, אם את יודעת שיש איזה נושא או עניין שעשוי לגרום לחברה שלך בושה, שהיא תיזכר במשהו לא נעים, בוודאי שיש להימנע מלהזכירו, גם אם חושבת לעצמך, מה קרה, לא התכוונתי להעליב אותה… זה לא משנה שלא התכוונת, עדיין ייתכן מאוד שהיא כעת תרגיש חוסר נעימות בגלל המעשים שלך… בורא עולם רוצה שתמיד נשאר ערניים  ורגישים לזולת, שננסה לצאת מהריבוע שנקרא "לקחת" ונעביר את עצמנו למצב "נתינה"!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: