ברכת הנר בהבדלה

מברכים על האש במוצאי שבת, כי במוצאי שבת נבראה האש, כשאדם הראשון גילה את אבני האש והדליק אש בפעם הראשונה, ולכן מברכים על האש שהייתה אסורה בשבת ועכשיו חזרה להיות מותרת, והרי היא כאילו נבראה מחדש.

אם נתקעתם בלי נר במוצאי שבת (נסעתם לאנטרקטיקה?) אין זה מעכב, ואפשר לעשות הבדלה בלי נר או בשמים, ואם מוצאים אחר כך אז אפשר לברך עליהם כל הלילה. לא עושים הבדלה על נר שהדליק אינו יהודי כי צריכים דווקא נר ששבת ולא נר שהודלק בשבת, וגם אם הדליק אותו במוצאי שבת גזרו חכמים שלא לברך עליו, אך אם הגוי הדליק את הנר במוצאי שבת מיהודי אחר, או הפוך, יהודי הדליק מהגוי, מותר לברך עליו. ולכן – אסור לברך על נר של שכן גוי, אך מותר להדליק ממנו נר אחר, וכן מותר לבקש ממנו שילך להדליק מנר של יהודי אחר ואז יהיה מותר לברך עליו.

בחודש ניסן אנו מקבלים שפע בחינם מבורא עולם. למרות שכל השנה אנו מקבלים ממנו בחינם, אך כל השנה זה תלוי בזכויות, ואילו בחודש ניסן, ובמיוחד בליל הסדר, אפשר לקבל שפע ללא גבול, וזו הסיבה שיצאו ממצרים דווקא בחודש ניסן, למרות שלא היו להם שום זכויות. אך יש לזכור שלא כולם יצאו ממצרים, רק חמישית מהיהודים יצאו. מדוע? כי לא האמינו שיכולים לצאת משם, וממילא גם לא רצו להתאמץ. וכן הוא כל שנה ושנה, בורא עולם מעניק לך שפע של אור, שפע של אמונה ואהבה, אבל את המקבלת, וזה תלוי בך אם תרצי ואם תאמיני שאת מסוגלת להתעלות מעל היצרים החומריים והמידות המעכבות אותך.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: