ברכת מזונות על קרמבו וגלידה

ראינו שכאשר הקמח מטרתו לתת טעם, הוא החשוב ומברכים עליו. מה קורה כשהקמח נועד לתת טעם, אך הוא לא חלק מהמאכל הכללי, אלא הוא יחידה נפרדת, כמו גלידה בגביע, שאמנם הגביע יש בו טעם, אך הוא לא חלק מהותי מהגלידה? וכן קרמבו, אמנם הביסקוויט טעים, אך הוא לא חלק מהקרמבו והוא לא נועד כדי לתת טעם בקרמבו עצמו.

ישנן דעות חלוקות, יש האומרים להפריד את הביסקוויט מהקרמבו ולברך על כל אחד בנפרד, ויש אומרים לברך "שהכל" כי הקרמבו הוא החשוב ולא הביסקוויט, ויש אומרים לברך "מזונות" כמו שלמדנו, שקמח שמטרתו לתת טעם, הוא החשוב. איזה כיף להיות יהודי, בכל נושא יש מאה דעות…!

מכיוון שיש כלל "ספק ברכות להקל" – שבכל ספק שיש לנו בעניין ברכות, אנו לא מברכים, לכן בוודאי שלא נפריד את הביסקוויט מהקרמבו ונברך על שניהם.

אך האם לברך "מזונות" או "שהכל"? תלוי – תחשבי מה חשוב לך יותר, האם היית אוכלת אחד מהם בלי השני? לפי זה תחליטי. בכל מקרה, מה שברכת, יצאת ידי חובה, שהרי גם "שהכל" וגם "מזונות" פוטרים גם את הקרמבו וגם את הביסקוויט.

——————-

בפרשה כתוב שמי שרואה אדם שעושה דבר שאינו הגון, נמצא בסכנה רוחנית ולכן צריך להיזהר יותר. אך למה בגלל שהשני עשה עבירה אני צריכה להיזהר יותר?

"כל דרכי איש ישר בעיניו" – אדם תמיד חושב: אני בסדר, אולי יש איזה משהו קטן שצריך לתקן, אבל בעיקרון אני בסדר.

אך אם כן, כיצד אני יכולה לתקן את עצמי, אם אני לא רואה מה לא בסדר אצלי?

התשובה היא שהקב"ה מראה לך מעשים של אחרים, ולגבי אחרים את לא ממהרת להגיד שהם בסדר, אלא מייד רואה את חסרונם "איזו חוצפנית… איזו התנהגות מגעילה…". ודווקא מההתנהגות של האחרים את אמורה להתעורר להבין שגם את בעצם עושה את אותם דברים!

אז זה שהשני עושה עבירה זו לא הסיבה שבגללה אני צריכה לחזור בתשובה, אלא זו הוכחה שגם אני לא בסדר, ולכן הראו לי את זה מהשמיים!

אישה מספרת לחברתה, איזה חתן נחמד יש לבתי, הוא מגיש לה כל בוקר כוס תה למיטה… אבל הבן שלי, מצא כזאת אישה מגעילה, כל בוקר היא שוכבת במיטה והוא צריך להכין לה כוס תה…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: