ברכת שהחיינו על פירות דומים

 

שני פירות מאותו מין אך נראים אחרת, כגון ענבים לבנים וענבים שחורים, דובדבן לבן ודובדבן אדום, סוגי תפוחים שונים, סוגי שזיפים שונים וכו'  – האם מברכים פעמיים שהחיינו אם אכלנו זן אחד היום וזן שני ביום אחר?

ישנן שתי דעות – יש אומרים שצריך לברך שהחיינו על כל מין, כך שאם אכלת זן אחד היום וברכת שהחיינו, וזן אחר לאחר כמה ימים, יש לברך שוב שהחיינו, ומי שנוהגת כך יכולה להמשיך. אך דעת הרב עובדיה שלא לברך עליהם פעמיים שהחיינו אם מדובר באותו פרי רק מזן שונה, כי בכל מחלוקת בברכות אנו מקילים ולא מברכים שוב כדי שלא תהיה בטעות ברכה לבטלה, ולכן מי שנוהגת לפי הרב עובדיה או מי שלא בטוחה, עדיף שלא תברך שוב.

אמנם אם שם הפרי שונה, למרות שהם דומים אחד לשני, כגון אפרסק ונקטרינה, פירות הדר שונים, מברכים על כל אחד מהמינים שהחיינו (כשאוכלים אותם בזמנים שונים, אך אם שניהם מולך, מברכים ברכה אחת).

——————

לאחר שקרה האירוע המצער שבו מתו קורח ועדתו, נותרו על הרצפה כלי שרת קדושים. מכיוון שהכלים קדושים, היה נצרך שאהרן הכהן ירים אותם, אך משום מה, הקב"ה אמר לבנו של אהרן להרים את הכלים, ולא לאהרן. מדוע?

אם אהרן היה זה שמרים את הכלים השייכים לקורח וחבריו, זה היה גורם להם השפלה מיותרת, כאילו אהרן רוקד על הקבר שלהם חס ושלום, שהרי המחלוקת שלהם הייתה נגד משה ואהרן, ועכשיו אהרן ניגש כמנצח להרים את הכלים שנשארו מהם…? זה לא מתאים. כי בשמיים אמנם נגזר שקורח יענש במיתה, אך לא נגזרה עליו השפלה וזלזול מיותר בכבודו! ולכן משה רבינו אמר לבניו של אהרן לאסוף את הכלים ולא לאהרן!

כבודו של הזולת הוא דבר כל כך חשוב, שלמרות שהם היו רשעים ונגזרה עליהם מיתה, עדיין הקב"ה נזהר שלא לזלזל בכבודם!

לפעמים את רואה מישהי שמתנהגת לא מתאים, אולי אפילו לא לפי ההלכה, הבגדים לא מתאימים, מקומות האכילה מפוקפקים, הדיבור שלה וכו' ולפעמים בלי לשים לב, ההתנהגות שלך לידה או הרמזים שלך עליה לחברות אחרות גורמות להשפלה של אותה אחת. אולי את צודקת, אך אולי הקב"ה לא רוצה שיפגעו בכבודה?

וכל שכן שזה נכון גם לכיוון השני. כשאת נזהרת לתת לחברה את ההערכה והכבוד הראויים לה, הכבוד שלה בתור אדם שנברא בצלם אלוקים, בתור בת של השם יתברך, שמנסה לשמור את מה שהיא יכולה, תחשבי כמה שמחה ונחת רוח את גורמת לבורא עולם! אז מה עדיף? להקפיד על מה שלא טוב, או להעריך את מה שטוב? אין תשובה מוחלטת, אך אפשר להבין את הרמז מאהרן וקורח…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: