ברכת שהחיינו על ראיית חבר

מי שלא ראתה את חבירתה יותר משלושים יום, מברכת "שהחיינו" כשהיא רואה אותה. יש לברך רק על חבירה אהובה באופן מיוחד, אך אם חבירה טובה ואת לא שמחה במיוחד בראייתה, לא מברכים. וכן יש לברך אם רואים קרוב משפחה אהוב במיוחד, כגון הורים, בעל (תלוי כמה שנים נשואים…) או ילדים וכו'

יש אומרים שאם הייתן בקשר במהלך אותה תקופה, כגון טלפון, הודעות סמס וכו', אין לברך, ויש אומרים שכן מברכים, שכן השמחה היא על ראיית הפנים.

באופן כללי עדיף לא להרבות בברכה זאת מכיוון שצריכים להיות שמחים לראות את השני ובדרך כלל אנו עסוקים בלהיות טרודים בכל מיני דאגות ואין לנו זמן להיות שמחים, אך אם את מרגישה שמחה, את יכולה לברך.

———————

מסופר שהמהר"ל מפראג שהיה אחד מגדולי הרבנים לפני כ 500 שנה הצליח לברוא גולם – בזכות הקדושה שלו הוא פשוט הצליח לברוא יצור שנראה כמו אדם וזז ועושה דברים, וזה פלא!

אבל פלא הרבה יותר גדול הוא להפוך יצור חומרי שעשוי מבשר ודם – לאדם – ליצור מוסרי שמסוגל לעצור את עצמו למרות שבא לו להתפרץ בכעס, ומסוגל להזיז את עצמו כשממש לא בא לו, זה פלא הרבה יותר גדול!

על ידי ברכת שהחיינו, חכמים הכריחו אותך להכיר בכך שהחיים הם לא זרם אחד גדול מאורעות, אלא יש כאן התחדשות, כל יום הוא אחר.

וכן הוא בעולם הרוחני שלך – כל מעשה טוב שלך משנה את העולם החומרי שלנו לטובה, חוץ מזה שהוא קונה לך זכויות בעולם הנצח, וכל התגברות שלך, בין אם זה הילדה שלא רצתה להתלבש בבוקר כשאת ממהרת לעבודה, או הבעל הזה שלא מבין אותך ושלפעמים את חושדת שאולי הוא הגולם מפראג, וממש רצית להתפרץ עליהם, כמה אפשר לסבול את זה??

אבל שתקת. ולא רק שתקת, אלא גם הצלחת למחוק את הכעס והתיסכול, ביחד עם כל הלחץ והעצבים, הצלחת בליבך לפנות לבורא עולם ולהגיד לו, אני יודעת שזה הכל ממך, והכל לטובה, אז מה יש לי לכעוס…?

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: