דיבור לאחר ברכה

לאחר שמברכים על אוכל או על כל מצווה אחרת, אין לדבר עד שלא טועמים או מקיימים את המצווה, וכן אין להתעכב או לרמוז רמזים לאנשים הנמצאים סביבנו, אלא מיד לטעום לאחר הברכה.

אם דיברת בין הברכה לאכילה, הברכה כבר לא תקפה, ויש לברך שוב! אמנם אם דיברת על דברים שקשורים לאוכל, כמו "תביאו מזלג" או "תמזגו גם לסבתא צלחת מרק" וכו', גם זה אסור, אך במקרה הזה אין צורך לברך שוב.

———————————-

בפרשה מסופר על עבודת יום הכיפורים, שאז היו עושים הגרלה בבית המקדש. הגרלה? מזל? זה לא הכל משמיים??

בתפילת חנה היא משבחת את בורא עולם ואומרת "אין צור כאלוקינו". ומסבירה הגמרא, אין צייר כאלוקינו. מחמאה טובה? הקב"ה הוא צייר טוב… מה הקשר?

כי צייר מומחה (פעם, היום גם ריבוע שחור, שהבן שלי בן השש יודע לצייר, יכול להימכר במיליון דולר…) יכול להפוך ציור לדבר שנראה כמו מציאות עד שאי אפשר להבחין בין ציור לתמונה, אבל בורא עולם לא הופך ציור לתמונה, אלא הוא הופך ציור למציאות! כשהוא צייר תינוק ברחם של חנה, זה לא רק ציור, אלא זה תינוק שגדל להיות אדם חי!

ומה הקשר לצייר? כי בורא עולם הוא כזה צייר טוב, שהוא צייר עולם שלם, ואנו חושבים שזה אמיתי!! הכל דמיון, מה יש כאן בכלל, אוויר? גם אוויר אין… רק בורא עולם רצה שיהיה לך מקום מלא אתגרים, מקום שתוכלי לפתח את עצמך, להתגבר על היצר, לעמוד בניסיונות, אז הוא יצר לך כמו שטח אימונים, כאילו זה משהו אמיתי…

ולכן דווקא ביום הכיפורים הקב"ה רצה להראות לכולם שגם הציור שאת חושבת שהוא הכי "אמיתי", גורלות, כרטיס הגרלה שאת בעצמך בחרת בידייך, גם זה דמיון, והראיה – אם יש כהן גדול צדיק, אז כל ימיו הגורל יצאה זהה, וכשהיו פחות צדיקים, זה יצא אחרת! אבל אל תדאגי, הקב"ה השאיר בידך עדיין את הבחירה, האם להבין שזה הכל ממנו, או לחשוב שהציור הזה אמיתי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.