האם מותר להזיז עציץ בשבת?

שתיים ממלאכות השבת הן קוצר – כשאנו עוקרים דבר מהאדמה, וזורע – כשאנו שותלים משהו באדמה. גם עציץ שיש בו נקבים או שהענפים יוצאים מחוץ לעציץ, נחשב מחובר לקרקע, ולכן אסור להרים אותו בשבת מהקרקע למרות שהוא עדיין בתוך האדנית, כי אנו מנתקים אותו מהקרקע, וכן אסור להוריד אותו על הקרקע, כי זה כמו שתילה.

במקום שיש מרצפות כמו בבית, יש אוסרים כי גם דרך המרצפות הוא נחשב מחובר, אך לפי הרב עובדיה ועוד פוסקים מותר להזיז את העציץ כי אין חיבור לקרקע דרך המרצפות, וכל שכן אם העציץ אינו נקוב ותחתיתו עשויה מפלסטיק, שאז בוודאי אין חיבור בין העציץ לקרקע.

אמנם יש לזכור שעציץ בדרך כלל הוא מוקצה, ולכן מותר להזיז רק עם הרגל וכו', אך אם מדובר על עציץ קטן לנוי, כגון שיש בו פרחים ורגילים לטלטל אותו לפעמים כדי להסתכל עליו, אז מותר לטלטלו גם ביד.

—————–

"להזהיר גדולים על הקטנים" – התורה מזכירה לנו כמה אנו צריכים להיזהר כשאנו מעירים למישהו. בדרך כלל כשמנסים להגיד למישהו שהוא צריך לתקן איזו התנהגות או איזה מעשה שלו, הוא לא מקבל את זה בתור דבר חיובי, והאמת היא, שגם אנחנו לא תמיד אומרים את זה רק במטרה להועיל לשני, אלא הרבה פעמים כי זה פשוט מפריע לנו… אבל גם כשאנו מתכוונים נטו רק לעזור לשני, עדיין הדבר הראשון שהוא מרגיש זה שמעבירים עליו ביקורת, שהוא לא בסדר, שמישהו מערער על היכולות והאחריות שלו בתור אדם אוטונומי בעל זכות בחירה, ולכן הוא מיד נכנס למצב "הגנה".

לכן התורה אומרת לך, כשאת רוצה להוכיח מישהי, שהיא כרגע נחשבת "קטנה" במעשה הספציפי שהיא עושה, תתייחסי אליה בתור "גדולה", בתור אדם חשוב, עצם העובדה שהיא נבראת בצלם אלוקים זה כבר עושה אותה לגדולה וחשובה, אם היא תקבל ממך את תחושת הכבוד הראויה לה, יש הרבה סיכוי שהיא תרצה לקבל את דברייך באהבה ולתקן מה שצריך, וכמובן שהדבר אמור גם לגבי הילדים.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: