האם מותר להשתמש בכסף שהופרש לצדקה, כגון לפרוט או ללוות אותו?

אם הפרשנו כסף כדי לתרום לצדקה, אז כל עוד לא הכנסנו אותו לקופת הצדקה, או שהכנסנו אבל הקופה היא כללית שאינה שייכת לארגון מסוים אלא אנחנו מחליטים אחר כך לאן לתרום, אפשר להשתמש בו, אך כמובן שצריך אחר כך להחזיר כי ההתחייבות לתת צדקה היא נדר, ולכן יש לכתוב על דף כמה לקחנו ואת הדף להכניס לקופה.

אם כבר הכנסנו את הכסף לקופת הצדקה, והקופה שייכת לארגון מסוים אזי הארגון זכה בכסף ואסור ללוות/לפרוט משם כספים, אלא אם כן עשינו תנאי כשהכנסנו את הכסף שהארגון לא יזכה בו עד שהוא יקבל ממש את הקופה.

בכל מקרה עדיף לא ללוות מכספי הצדקה כדי שלא נטעה.

אחת מההלכות הנוגעות לעבד יהודי שאם לאחר תקופת העבודה הוא בוחר להמשיך לעבוד אז עושים לו חור באוזן (כן, לא להיבהל, חור קטן כמו של עגיל…). מדוע? כי האוזן הזאת שמעה בהר סיני איך ה' אמר לא לגנוב, ובכל זאת הוא הלך וגנב. רגע, אז למה לא עשו לו את זה ברגע שגנב? למה חיכו כמה שנים עד שיחליט להישאר לעבוד אצל האדון שלו? כי בהתחלה כשגנב יכולנו ללמד עליו כסף זכות, הוא היה רעב, הוא לא באמת התכוון, אין דנים אדם בשעת דחקו. אבל עכשיו כשהוא יכול להשתחרר, וכבר יש לו כסף (כי האדון צריך לתת לו מענק) ועדיין הוא בוחר להישאר, זה מראה שהוא פיספס לגמרי את כל המהות של הר סיני, של קבלת התורה, שהקב"ה שחרר אותנו מתלות בשום אדם בעולם, שרק אל בורא עולם שבשמיים אנו נושאים את עינינו! הפעולה הזאת של רציעת האוזן אמורה לעורר אותו מעט, להיזכר, אנו לא עבדים, אנו לא משועבדים לחומר.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: