הבדלה במוצאי יום הכיפורים

בהבדלה של יום הכיפורים אנו מקפידים להבדיל על נר שהיה דולק מאתמול דווקא, ולא נר חדש שהדליקו עכשיו, ולכן יש להדליק נר שיספיק ליממה, אך השנה כשיום הכיפורים חל בשבת, אם נכבה לך הנר מאתמול אז אפשר להדליק נר חדש ולעשות עליו הבדלה, כמו בכל מוצאי שבת.
שלא כמו בהבדלה של מוצאי שבת, במוצאי יום כיפורים לא מברכים על הבשמים, אולם השנה כשחל יום הכיפורים בשבת עצמה, יש אומרים שצריך לברך על הבשמים, לכן מי שיכולה, שתברך על הבשמים רק לאחר שטועמים מכוס היין, אך למנהג רוב האשכנזים כן מברכים על הבשמים כרגיל בתוך ההבדלה.
לשאלת הנשים: אשה אינה חייבת לעשות התרת נדרים (אלא אם כן נדרה בפירוש) ויש כאלו שכן מחמירות ועושות.
בימים אלו יש לנו הזדמנות להשקיע אף יותר מכל השנה, יש תפילות ארוכות, צום, הכנות לסוכות, שמחת תורה, לטפל בילדים וכו'. בפרשה שבט גד קיבל ברכה: "ברוך מרחיב גד", שבורא עולם הרחיב את גבול ארצו של גד יותר מהרגיל. מדוע? כי שבט גד בחר את האיזור שבו נמצא ההר שבו נקבר משה רבינו, למרות שכל ההר יהיה אסור בשימוש כי הוא קברו של משה, גד העדיף להפסיד שימוש בכל השטח ובלבד שיזכה שקברו של משה יהיה לידו, לכן בורא עולם דווקא החזיר לו והרחיב לו את הגבול כך שהיה לו אפילו יותר שטח מלאחרים, כדי להגיד לו, ולנו, שמי שמשקיע בבורא עולם ובמצוות, לא יוצא מופסד!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: