הדלקת נרות חנוכה

יש להדליק את רוב הפתילה בנר, היינו, לא להסתפק בנגיעה קלילה עם השמש בראש הנר, זה לא זילוף קצפת, אלא לוודא שרוב הפתילה ממש נדלקה ורק אז להמשיך הלאה.

לפי מנהג הספרדים, הבנים שלומדים בישיבה, אף על פי שישנים שם, לא צריכים להדליק, כי הם יוצאים ידי חובה בהדלקה של ההורים בבית, ואילו לפי האשכנזים, הבנים שישנים בישיבה צריכים להדליק בברכה בישיבה.

אסור להשתמש לאור נרות חנוכה, ולכן אסור לקרוא לאור הנר או לבדוק משהו וכו', אך לאחר חצי שעה מזמן ההדלקה, מותר להשתמש באור הנרות, אך עדיף להימנע כלל.

מה ההבדל בין אור לחושך? לא כל כך גדול. באור אנו רואים מה שנמצא מולנו, ואילו בחושך לא, הוא עדיין כאן, הוא לא באמת נעלם לאף מקום, אך אנו חושבים שהוא לא כאן. זה כל ההבדל בין האור לחושך, כלום לא השתנה, הכל אותו דבר, אלא שאנו לא רואים. חכמינו אומרים שהעולם הזה דומה ללילה, "תשת חושך ויהי לילה" – זה העולם הזה, והעולם הבא דומה לאור. למה העולם הזה דומה לחושך? כי הוא גורם לנו לטעות ולחשוב שבורא עולם לא כאן איתנו, והרי באמת השם יתברך מלוא כל הארץ כבודו, הוא לא הלך לאף מקום! אבל אנו טועים, רואים פרסומות, קניונים, תיאוריות  "מדעיות" לכל דבר, וה"אור" הזה מחשיך על האור האמיתי. בחנוכה אנו מדליקים נר, לא אור גדול, אלא נר, כך שעדיין נשאר החושך, העולם עדיין כאן, אפשר לחיות ולהנות, אך הנר מזכיר לנו שבורא עולם עדיין כאן, כלום לא נעלם, אין דבר גלוי יותר מבורא עולם, כל נפלאות הבריאה, כל האמת פרושה לפניך, רק תפתחי את העיניים ותביטי מבעד לחושך!

***

כל מי שמצטער בזמן הלוייתו של אחד מגדולי הדור, נשמתנו נטהרת, כי הצער הזה הוא צער רוחני טהור, לא על אובדן כסף או צער גופני, אלא פשוט צער על הפסד רוחני, ובזמן ההלוויה יורדים ללוותו כל הרוחות של התנאים הקדושים וצדיקי הדורות הקודמים, שאת תורתם למד והתאמץ להבין אותו גדול הדור, והאוויר נהפך לטהור יותר מבחינה רוחנית, וכל מי שמתחבר רוחנית זוכה לקבל כח והארה מאותן נשמות של צדיקים.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: