הכנת סלט אבוקדו בשבת

בהכנת סלט אבוקדו יש מלאכת טוחן – שמועכים את האבוקדו עם מזלג, ולש – שמערבים את האבוקדו עם הבצלים או המיונז (כל אחת עם הסלט שלה…) וכו' והעירבוב הזה מדביק הכל ביחד לגוש כך שאנו לשים בשבת.

לגבי הטוחן – אם חותכים ירק לחתיכות קטנות זה מותר אם מתכוונים לאכול את הירק מיד, אמנם לרסק את האבוקדו (או בננה), לפי הרב עובדיה יוסף זה מותר, ולפי החזון איש ופוסקים אחרים זה אסור, אלא יש לרסק בשינוי – להשתמש בידית המזלג.

לגבי הלישה, עדיף לערבב את הסלט בשינוי, היינו בצורת שתי וערב, או לנענע את הקערה, ואם יש שם מיונז או רוטב שנספג בירקות, עדיף גם לשנות את סדר הכנסת המרכיבים לקערה – קודם את המיונז ואחר כך את הירקות.

—————————–

בניגוד לתפיסה בעולם, שתיקון המידות ופיתוח האישיות הם רק דרך ואמצעי להגיע למטרה, שאם את רוצה להצליח בדבר פלוני את צריכה להיות רגועה יותר וכו', תפיסת היהדות היא שמידות מתוקנות הן מטרה בפני עצמן, אדם הגיע לעולם כדי לתקן את מידותיו, כדי להגיע למעלת האדם המושלם, ואחת ממטרת של מצוות התורה היא לעזור לנו בכך, ולכן יש בפרשה כל כך הרבה מצוות שאחת ממטרתן היא להכניס את בורא עולם לחיים היומיים שלנו, ועל ידי כך להוריד מעט את הגאווה השלילית שגורמת לנו להתנשא על אחרים, לכעוס עליהם כשמשהו לא הולך כמו שאנחנו רצינו, לזלזל בהם כשהם נכשלים במשהו וכו' אם נזכור לחיות ביחד עם בורא עולם כמו שמרגיש תינוק בן יומו שנמצא בחיק אימו ויודע שהוא יקבל ממנה כל מה שהוא צריך, ממילא לא נצטרך לחפש לעצמנו הערכה עצמית על ידי פסילת הזולת, אלא נהיה פנויים לקבל הערכה ולשמוח מעצם המעשים הטובים שאנו עושים, גם אם אף אחד לא רואה ומעריך אותנו. תנסי, כל פעם שתרגישי בליבך משהו שלילי על השני, תיזכרי באבא שלך בשמיים, הקב"ה, איך הוא מסתכל עלייך ואוהב אותך ותביני שאין צורך לפסול את השני.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: