הכשרת כלים לפסח

דרך הכשרת הכלים לפסח תלויה בדרך השימוש הכלי. אם הכלי שימש חמץ בעיקר בצורה יבשה, כמו תנור, מנגל, סכין וכו' אזי ההכשרה צריכה להיעשות על ידי ליבון – הכנסת הכלי לתוך אש וליבון המתכת.

אם הכלי שימש בעיקר לבישול חמץ לח, כגון סיר בישול וכו', אזי ההכשרה תיעשה על ידי הגעלה – הכנסת הסיר לתוך כלי עם מים רותחים.

כל זה מדובר על כלי ראשון שבו מכינים את המאכלים, אך אם הכלי שימש לחמץ חם אך לא כלי ראשון שעומד על האש אלא כגון צלחות וכו' ששופכים עליהם חמץ מכלי ראשון (מהסיר לצלחת), מספיק להגעיל על ידי עירוי של מים רותחים מקומקום על הצלחת.

כל האמור הוא לגבי כלי מתכת או פלסטיק שאפשר להכשיר אותם, אך כלי חרס או פורצלן אי אפשר להכשיר לפסח.

כלי זכוכית לפי הספרדים אינם צריכים הכשרה כלל ומספיק לשטוף אותם טוב, אך לפי האשכנזים אי אפשר להכשיר אותם.

——————–

כמו שהאדם נברא בסוף כל הבריאה, לאחר כל הכוכבים, הצמחים, החרקים והחיות, כך בהלכות, רק לאחר שהתורה כתבה את הלכות בעלי חיים טמאים וטהורים, היא עברה להלכות הנוגעות לאדם.

אך אם האדם הוא נזר הבריאה, מדוע הוא אחרון?

כי בניית אישיות האדם, הרגשות, המוסר, תחושת הצדק והאמת, שהן אלו שהופכות את האדם לאדם ולא לבהמה, תלויות באדם עצמו! אמנם נוצרנו עם נשמה אלוקית שיש לה את הפוטנציאל להתעלות, אך זה לא בא בצורה טבעית, אלא האדם צריך לעבוד ולבנות את עצמו, וכל עוד הוא לא עשה זאת, הרי אין לו שום יתרון על החיות, ולכן הוא מופיע רק בסוף רשימת הבריאה.

אך כשאת מחליטה להשקיע בעצמך כמה דקות, לא באיפור ובגדים, אלא ביופי פנימי, לקשט את הנשמה, כמה דקות של מוסר, חכמה אלוקית, עבודת המידות, אזי האור הפנימי, הנשמה, מתעוררת, ואז מתגלה האמת, שאמנם הגוף נברא בסוף, אך הנשמה נבראה לפני כל הבריאה, והעוצמה והשאיפות וההתגברות שלה מוכיחות על כך!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: