הליכה במקום שיש חרקים בשבת

אנו יודעים שאסור להרוג בעלי חיים בשבת. מה קורה אם את רוצה להיכנס לביתך, אך ברחוב לפני הבית עוברת שיירת נמלים ומפריעה לך להיכנס לבית?

אז כמובן שאם את יכולה לדלג מעליהם אז את צריכה להיזהר ולא להרוג אותן. אך אם אין אפשרות אחרת, מותר לעבור במקום הנמלים, ועדיף לנסות ללכת על קצות האצבעות וכו' כדי שזה לא יהיה בטוח שהן תהרגנה, ומכיוון שאת לא מתכוונת ואין הדבר נוח לך, הרי זה מותר.

וכן אם יש איזה חרק בכיור ואת מנסה לשכנע אותו שיצא משם כדי שתוכלי לשטוף כלים או לצחצח שיניים וכו' אך הוא לא מקשיב, מותר לפתוח את המים ולעשות מה שאת צריכה בלי לכוון להרוג אותו, וכמובן שאם אפשר אז צריכים להיזהר לא לפתוח את המים בצורה חזקה שבוודאות ישטפו אותו.

——————

בליל יום הכיפורים כשכל עם ישראל עמד מרוגש בבית הכנסת עם כניסת היום הקדוש, חזרה האלמנה לביתה לאחר תפילת ערבית, ושם ראתה את אחד מגדולי הדור, רבי ישראל מסלנטר, כשהוא לבוש בבגדי היום הקדוש והוא עומד ליד עריסת בנה ומנענע אותו ושר לו. התברר שכאשר אימו הלכה לבית הכנסת התינוק התעורר, והרב שהיה בדרך לבית הכנסת, שמע את התינוק בוכה, ולכן ויתר על התפילה בבית הכנסת כדי להרגיע את התינוק.

יש לכל יהודי ציווי להיות דומה לבורא עולם! וכמו שהנביא אומר על השם יתברך "ומחה ה' דמעה מעל כל פנים", גם לנו יש מצווה קדושה למחות דמעה מעל פניהם של אחרים!

יקירה, את מבינה איזה כוח יש לך?? את יכולה לעשות שנראה מעשה "קטן" – לחבק את הילד, להתקשר לאמא שלך, לנחם את החברה במילים טובות ובחיוך ועל ידי זה להפוך עולמות, את יכולה להידמות לבורא עולם!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: