הלכות בורר בשבת

אחת מהמלאכות האסורות בשבת היא מלאכת בורר. יש בבורר הרבה פרטים, בע"ה נראה כל פעם מעט. ברירה היא הפרדה של אוכל/חפצים המעורבים זה בזה, לדוגמה, סלט ירקות והילד לא אוהב את הבצל, אסור לברור את הבצל מהסלט.
כדי שכן יהיה מותר לברור בשבת צריכים להתקיים שלושה תנאים:
א. שלוקחים את הדבר שרוצים ומשאירים את הדבר שלא רוצים. בדוגמה של הסלט, צריכים או למזוג לילד סלט רק את הירקות שהוא אוהב, ולא לגעת בבצל, ואז אנו לוקחים רק את מה שרוצים – שזה הירקות. או לחילופין – אם את אוהבת את הבצל, אז גם אם כבר הבצל נמצא בצלחת שלו – אפשר להוציא את הבצל בשבילך, ואז הבצל הוא הדבר שאנו רוצים.
ב. שהברירה לא תהיה בכלי מיוחד כמו מסננת וכו', אלא רק בידיים. מותר גם מזלג וסכין וכו' בתנאי שהם לא באים לעזור בתהליך ההפרדה, אלא רק כדי שלא נצטרך לגעת בידיים.
ג. שהברירה תהיה בשביל לאכול/להשתמש מיד. בדוגמה של הסלט, אם החלטת לקחת לעצמך את הבצל, אל תשמרי אותו לסעודה הבאה, אלא את צריכה לאכול אותו בסעודה הנוכחית.
בשבת לא עושים מלאכות, מלאכה היא משורש מ.ל.כ, ואילו עבודה היא משורש ע.ב.ד. מלך יוצר דברים, לא עובד עבודה קשה, ואילו עבד עושה עבודה קשה, אך בדרך כלל לא יוצר דברים. בשבת אנו אסורים לעשות מלאכות של מלך, יצירות חדשות, כי בשבת הכל כבר נוצר והושלם, וכשאדם עושה יצירות חדשות כמו מלך הוא לכאורה אומר שחסר משהו בבריאה, ולכן זה אסור. חשוב לזכור את ההבדל, כי לפעמים אנו חושבים, מה כבר עשיתי, הוצאתי חתיכת בצל מהסלט… אבל זה כמו אדם שיושב בחדר הפיקוד בכור האטומי בדימונה ולוחץ על כפתור, ואומר לעצמו, מה כבר יכול לקרוא, רק לחצתי על כפתור… ובאמת הוא שלח פצצה אטומית לאיראן ומחק אותה מעל פני האדמה…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: