הנחת מאכלים על האש לפני שבת

 

חכמים אסרו להניח סוגי מאכלים שונים על האש אפילו לפני שבת, כדי בטעות אנשים לא יגבירו את האש כדי למהר את בישול האוכל.

לפי האשכנזים – כל מאכל שהתבשל שליש מכל הזמן שנצרך לבשלו, מותר להניחו על האש. לפי הספרדים – רק דבר שהתבשל לגמרי, וכל בישול נוסף רק יקלקל את המאכל, מותר להניח על האש.

אם עושים היכר מיוחד, שהוא להניח חתיכת ברזל על האש (לא מיועד למי שיש לה לב חלש), כדי שיזכרו ששבת היום, מותר להניח כל מאכל על האש (לפי רוב הפוסקים).

וכן לגבי פלטה של שבת, מכיוון שהיא מיוחדת לשבת ממילא זוכרים שהיום שבת ולא יבואו לבשל ומותר להניח עליה את כל סוגי המאכלים, גם אם הם לא מבושלים לגמרי (ויש מחמירים לכסות את הפלטה בנייר כסף עבה, ויש מחמירים עוד יותר ומניחים על הפלטה כלי נוסף ורק עליו מניחים את סיר האוכל).

וכן לגבי תנור, מותר להשהות בתוכו מאכלים מערב שבת בתנאי שעשו בו היכר כגון לכסות את הלחצנים שלו  ולהדביק פתק "שבת", או לכסות את גופי החימום שלו בנייר כסף.

——————

הגמרא אומרת שמי שישן שבעה ימים ללא חלום – נקרא רע. מדוע? מה זה אשמתו שהוא לא חלם?

כל שבעה ימים חייבת להיות לפחות שבת אחת, ומטרתה של השבת לעצור אותנו מרדיפת החומר כדי שנהיה פנויים להתחברות רוחנית לבורא עולם, כי אמנם בעולם הזה חייבים לעשות דברים חומריים, אך אל לנו לשכוח את הנשמה האלוקית הנמצאת בתוכנו, ואת התכלית שלשמה נשלחנו לעולם הזה. השבת מזכירה לנו שכל החיים הם חלום אחד, שחולף די מהר.

אם מישהו לא חולם בלילה, כמובן שזו לא אשמתו, אך אם עוברים על מישהו שבעה ימים, ובהם הייתה שבת, והוא לא הבין שהעולם הזה הוא בסך הכל חלום, אזי וודאי שהוא מפספס את התכלית שלו, הוא מפספס את הקירבה לבורא עולם!

עונג שבת הוא מצווה מהתורה, הקב"ה רוצה שתהני, תשירי, תאכלי, תשמחי ותנוחי, אך אל תשכחי לפנות כמה דקות לעצמך, כמה דקות למחשבה, לקרוא איזה ספר מוסר, להרגיש איך מתחברת לעצמך ואז לקב"ה ביום הכי רוחני בשבוע!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: