הסיבה בליל הסדר

את ארבעת הכוסות ואת המצות שאוכלים בליל הסדר יש לאכול בהסיבה – היינו להישען על צד שמאל, כפי שהיו נוהגים המלכים בעבר, לאכול על שטיחים ולשכב על כריות. ההישענות צריכה להיות כמה שיותר נוחה (בימינו זה פחות נוח כי אנו לא רגילים…), אם אפשר בזווית של 45 מעלות לצד שמאל, כדי שתהיי במצב חצי שכיבה, ואם אפשר יותר, היינו על ספה וכו' הרי זה משובח. בכל מקרה, אם אין כל כך מקום, כגון שנשענים על ידיות הכיסא, או שמסובבים את הכיסא כדי שצד שמאל של הגוף יהיה נגד המשענת ואז נשענים שמאלה, זה גם בסדר, העיקר שתעשי כל מה שאת יכולה… כדאי להניח כריות וכו' כדי שיהיה נוח.

מנהג הנשים האשכנזיות שלא להסב, אך אם היא מסיבה, וודאי שמקיימת מצווה.

"חייב כל אדם לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". הכיצד? אני יושבת בביתי הנחמד, מימיי לא הייתי במצרים, כיצד אני אמורה להרגיש שיצאתי משם ועוד להגיד לקב"ה תודה על זה??

אם היית מרגישה בעצמך, אבל מרגישה באמת, שהקב"ה ברא את כל העולם רק בשבילך, ובשביל בורא עולם את היחידה בעולם, היית מצליחה להרגיש שכל נס וכל מאורע בעולם נעשה רק בשבילך! זה כמו שהזמנת רכב יפני מהסוכנות, ועכשיו יש יפני אחד ביפן שמרכיב את הגלגל לרכב, את לא מכירה אותו, אולי אף פעם לא היית ביפן, אבל זה ברור שזה נעשה בשבילך, כי המטרה הסופית היא שיהיה לך רכב. כך כל מעשה ואירוע שקרה בעולם נועד רק בשבילך, כדי לעזור לך להתעלות, להגיע למדרגה גבוהה יותר, וממילא ברור שכל מה שקרה במצרים נועד בשבילך, עזר לך, ופיתח אותך, ועל זה אני מודה לבורא עולם באופן אישי, בכל לבבי וכוחי!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: