השאלת חפצים

חלק ממצוות חסד וגמילות וחסדים הוא השאלת חפצים, ולכן אם יש באפשרותך להשאיל למישהי חפץ, גם אם היא עשירה ויכולה לקנות אותו בעצמה, בוודאי שכדאי לך להרוויח מצוות חסד, וכל שכן אם אין לה אפשרות לקנות את החפץ, ישנה חובה להשאיל ולעזור לה.

נכון, טבע הגוף החומרי לשאוף למנוחה ועצלות, ולא תמיד "בא לך" עכשיו לקום ולעשות משהו, הרבה יותר קל להגיד "אין לי" או בכלל לא לענות לשיחת הטלפון… אבל אין ברירה, אלו החיים… צריכים לקום ולעשות! בסוף את תהיי יותר מאושרת מזה…

גם אם רבת עם זאת שמבקשת (זה היא רבה איתי, אני לא רבה עם אף אחת!) אז יש מצווה אף יותר גדולה שלא לנקום בה, שהרי כמה פעמים גם את רבת עם הקב"ה במעשים ובדיבורים שלך, ואף על פי כן הוא ממשיך לתת לך כל טוב…

—–

במחלוקת של קורח ועדתו רואים משהו מאוד קשה – שלמרות שבשמיים לא מענישים ילדים, במחלוקת הזאת מתו גם ילדים. מדוע? מה הם אשמים??

כמובן שזו לא אשמתם, אך יש דברים שהקב"ה טבע אותם בבריאה בתור חוקי טבע, וכמו שאדם שנוגע באש – נכווה, גם אם זו לא אשמתו, כך כאשר אש המחלוקת דולקת, היא חס ושלום גורמת לכוויות גם למי שאינו אשם, אלא מעצם העובדה שהוא ספג את הנטייה הזאת, לריב עם כל העולם רק כי אני חושב שמגיע לי משהו, ממילא גם הוא בסיכון למרות שהוא לא עשה עדיין כלום. וכן אמרו חכמים, שלמרות שבדורו של דוד המלך כולם היו צדיקים, בגלל שהיו לפעמים מריבות ביניהם, כשהיו יוצאים למלחמה היו גם הרוגים, ואילו בדורו של המלך אחאב שהיה רשע, בגלל שהיו בשלום ביניהם, לא היו הרוגים במלחמות.

השטן גר בתוך הפירוד והמחלוקת, אך במקום שיש בו שלום אין לשטן מקום לשכון. יש לנו הרבה סיבות לריב עם אחרים, סיבות טובות, אך האם זה שווה את זה…? האם כדאי לך להכניס את יצר הרע לחייך רק בגלל שהשנייה עשתה משהו קצת לא מתאים….? אין צורך לחכות ליום כיפור כדי להשלים עם הבת דודה שאיתה רבת לפני עשר שנים ואת כבר לא זוכרת על מה רבת, או להשלים עם החברה שאת בטוחה שהיא שחצנית ומגעילה… משה רבינו באותו היום ניסה בעצמו להשלים איתם, למרות שהוא הצודק והם אלו שהתחילו את הריב… את יכולה במעשה אמיץ אחד להגיע לדרגה של משה רבינו, פשוט להרים טלפון ולהשלים, לסלוח בלב ולהתחיל לאהוב באמת את כל מי שבורא עולם שם בסביבתך!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: