וירא

עובר ושב

אברהם אבינו ישב על פתח האוהל, ממתין לאורחים, לראות אם יש עובר ושב. למה צריך להמתין? מי שמגיע שידפוק בדלת ויכנס. ומה בכלל הביטוי הזה שכולנו מכירים "עובר ושב"?

כשתינוק נולד, הוא מרכז העולם, כל מה שקורה חייב להיות איכשהו מקושר אליו. אפילו הסיבה שאבא ואמא נמצאים כאן בעולם היא בשבילו. כל העולם נבחן ביחס אליו, וכל אדם קיים אך ורק ביחס לתקשורת שלו איתי. אם אמא יצאה מהחדר אז התינוק בוכה כי אם לא איתו, סימן שהיא לא קיימת בעולם. עם השנים, מתחילים להבין שלאדם השני יש חיים בפני עצמו, שיש לו רגשות משל עצמו, שהוא לא נבחן רק ביחס אלי. ככל שהאדם בדרגה רוחנית גבוהה יותר, כך הוא מבין יותר שהשני הוא גם אדם, עם רגשות, קשיים, תקוות ורצון להיות מאושר, בדיוק כמו שאני רוצה. כולנו ניתן פת לחם לאדם המבקש, אחרי שהוא ביקש אני יכול בליבי להבין שיש כאן אדם רעב, אני מבין את התחושה ומרחם עליו. אברהם אבינו הבין גם בלי שיגידו לו, הוא הבין שיש אנשים שלא מבקשים. עובר אדם ליד האוהל של אברהם, רוצה להיכנס לבקש פת לחם, אבל אז הוא חושב לעצמו, למה שהאדם הזה ייתן לי פת לחם, מה אני בכלל בא ומבקש ממנו דברים? אז הוא ממשיך ועובר את הפתח הלאה, צועד כמה מטרים ואז חושב לעצמו, כן, אבל אני רעב כבר כמה ימים, אין ברירה אני חייב עזרה, וחוזר בחזרה. מתחיל לצעוד בשביל המוביל לפתח האוהל, ושוב מסתפק, ושוב נסוג לאחור. אברהם אבינו הבין שיש אנשים שבכלל לא מבקשים, לכן ישב על פתח האוהל לראות בעצמו האם מישהו עובר ליד האוהל ונראה שהוא רעב או צריך עזרה, וכך יוכל להציע לו מיד ולא לפספס את אלו שלא העיזו לבקש בעצמם!

לעשות ולא לחכות

כן זה דורש מאמץ, אבל זה אפשרי, גם אתה יכול לנסות ולהבין מה מרגיש השני גם בלי שהוא יספר, רובם אינם מספרים, לפחות לא את הדברים המעציבים והלא נעימים, אבל אם ננסה לחשוב על השני בתור אישיות נפרדת, בתור יצור אנוש שרוצה להיות מאושר, שיש לו את החבילה שלו, את ההיסטוריה שלו, ולא לשפוט כל אדם לפי מה שאנחנו מבינים, הדברים יהיו הרבה יותר קלים ונעימים לכולנו!

פעם ניגש אדם אל הרב בית הלוי לפני חג הפסח ושאל האם אפשר לקיים מצוות ארבע כוסות עם חלב במקום יין, כי אין לו מספיק כסף לקנות יין. ענה לו הרב שלא, ושהוא ייתן לו כסף ליין. נתן לו הרב כסף ליין, וגם לשאר כל הסעודה. לאחר שיצא אותו אדם, שאלו בני המשפחה את הרב, הרי הוא אמר שאין לו כסף רק ליין, למה נתת לו כסף לכל הסעודה? ענה להם הרב, הרי זה ברור שאין לו כסף גם לשאר הסעודה, כי אם היה לו כסף לקנות בשר או עוף, הוא לא היה שואל אם אפשר לשתות ארבע כוסות חלב!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: