זהירות לפני השבת

שלושה ימים קודם השבת אסור לקבוע תור לניתוחים טיפולי שיניים מסובכים וכו' משני טעמים, האחד, שהדבר הרי גורם צער וחוסר נוחות למספר ימים, אז לא כדאי להצטער בשבת, והשני, שבניתוחים וכו' לפעמים יש מצב של פיקוח נפש ביומיים שלאחר הניתוח ואז יצטרכו לחלל שבת. אז למרות שזה מותר ומצווה לחלל שבת בשביל חיים של יהודי, אך אין לגרום לכך שזה יקרה לכתחילה.

אם מדובר על ניתוחים שממש נצרכים (לא ניתוח פלסטי…) ואי אפשר להמתין או שאין לרופא תור בזמן סביר, אפשר לקבוע את הניתוח מתי שמסתדר.

אחת מהמצוות בפרשה היא לא לעשות מדרגות בעליה למזבח, אלא רק עליה משופעת. ומדוע? כי כשעולים במדרגות אז צריכים להרים את הרגליים בצורה פחות צנועה, ואילו כשהעלייה היא ישרה אפשר ללכת בצעדים יותר עדינים. ומה זה משנה? כי זה גורם ביזיון לאבנים למטה, לא מספיק שדורכים עליהם, גם צריכים להתייחס אליהם בזלזול? נכון. זה לא באמת זלזול וזה לא באמת לא צנוע, אבל זה קרוב לזלזול. וגם נכון, אלו רק אבנים, לא ממש איכפת להן, אבל אלו אבני קודש בבית המקדש, ולך צריך להיות איכפת. ואם כך לגבי אבנים, קל וחומר שצריכים להיזהר לא לפגוע ביהודי אחר, שהוא בן של בורא עולם, ואפילו דברים שנראים כמו זלזול, ואפילו שלא אמרנו לו מילים שממש פוגעות, אבל אם זה דומה לזלזול, זה  גם מראה שלא הערכנו מספיק את הגדולה שלנו ושל הזולת בתור יצורים שנבראו על ידי בורא עולם בצלם אלוקים והרי אנו מזלזלים גם בעצמנו.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: