זימון בסעודה

חכמים תיקנו שכל שלושה אנשים שישבו לאכול ביחד פת צריכים לעשות זימון לפני אמירת ברכת המזון (למי שלא מכירה – זה משפט שאומרים ובו אנו מתכוונים לברך את הקב"ה ביחד).

גברים ונשים לא מצטרפים יחד לזימון, כך שאם יש שני גברים ואישה וכו' אין לעשות זימון, אלא רק אם שלושה גברים או שלוש נשים, אך אם הגברים עושים זימון, האישה יכולה לענות איתם וכן להיפך.

יש הבדל בין גברים לנשים, שגברים חייבים לזמן, ונשים לא חייבות, אך כמובן שזו מצווה,  ואם את יודעת לזמן ואכלת עם עוד שתי נשים, וודאי שכדאי לעשות זימון.

————–

למרות שקורח ניסה להשיג מטרה חיובית, הוא נכשל, ולא רק שלא הצליח להשיג את מה שרצה, אלא הוא עוד הפסיד וירד לגיהנום. מדוע הוא עשה את הטעות הזאת? חכמים מספרים לנו שהייתה לקורח נגיעה אישית, חוץ מהעניין של המצווה, של הקדושה, של המטרה החיובית, עמדה מאחורי הקלעים עוד מטרה, להשיג כבוד, וכאשר יש מטרה נסתרת, גם אם לא ידועה לאדם עצמו, המעשים שלו כבר לא טהורים, וממילא הוא יעשה טעויות. קוראים לזה "נגיעה אישית".

כמה פעמים בחיים אנו מנסים להגיע למטרה כלשהי, מטרה חיובית, ואנו בטוחים שהדרך שלנו נכונה, אך בסוף אנו נכשלים. מדוע? כי עמוק בלב היו לנו עוד מטרות, נסתרות מאיתנו. את היית בטוחה שיש מצווה לספר לכולם מה החברה הזאת עשתה, שאולי היא לא שומרת משהו, וצריכים לספר לכולם, ואולי זה גם נכון, אך ייתכן שעמוק בלב יש לך גם נגיעה אישית, אולי איזה כעס אישי עליה, אולי קנאה, ואולי פשוט "מתכבד בקלון חבירו" – שמעצם העובדה שהשניה לא בסדר, ממילא זה הופך אותך ליותר בסדר.

לכן אמרו חכמים "עשה לך רב" – שיהיה לנו אדם שיוכל לעזור לנו לקבל החלטות, כדי שלא נעשה טעויות עם הבעל, עם הילדים, עם החברות, עם החיים שלנו, שהרי באמת המטרה שלנו טובה, אך ישנם דברים בלב שמפריעים לנו לראות את הכל בצורה בהירה, אדם שמבין בנפש האדם, בנגיעות שעשויות להימצא בלב, יוכל להראות לנו את הדרך בצורה בהירה יותר, וזאת כמובן במקביל ללימוד תורה, לימוד מוסר מדי יום, והתבוננות ומחשבה על מעשינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.