זמן הדלקת הנרות

זמן ההדלקה לפי חלק מהאשכנזים הוא ישר בשקיעת השמש, אבל לפי הספרדים וחלק והאשכנזים הוא עם צאת הכוכבים, שזה בערך רבע שעה לאחר השקיעה (יש דעות שונות, אבל לגבי נרות חנוכה הזמן הזה מתאים לרוב הדעות). לכתחילה עדיף לא להתעכב כלל, אלא שהכל יהיה מוכן ולהדליק ישר, ואם קצת מתעכבים, אז לפחות לא לאחר יותר מחצי שעה. אם גם זה לא הצלחתם כי הייתם עסוקים באכילת סופגניות, אז אפשר להדליק כל הלילה…

כאמור הנרות צריכים לדלוק לפחות חצי שעה, כך שאם מישהי קונה את הנרות הצבעוניים האלה (כן, אלו שהיו כשהיית עדיין בגן… הגיע הזמן להשתדרג…) את צריכה לשים לב שאכן הם דולקים חצי שעה. אם כבו הנרות בגלל גורם חיצוני, אין חובה להדליק אותם שוב, אך עדיף כמובן להדליק (בלי ברכה) כדי להמשיך לפרסם את הנס.

יש רק שתי מצוות עשה שאם לאדם אין כסף כדי לקיים אותם, הוא חייב אפילו למכור את הבגדים בשבילם, ארבע כוסות יין בפסח, ונרות חנוכה, כי שתי מצוות אלו מטרתן לפרסם את הנס שעשה לנו בורא עולם. אך מעניין שאף על פי שבשביל נרות שבת לא חייבים למכור כלום, בכל זאת כתוב שמי שנשארו לו רק כמה שקלים, וצריך לקנות כעת נרות שבת או נרות חנוכה, יקנה נרות שבת! מדוע? כי נרות שבת מטרתן לגרום שלום בבית, ולכן הם יותר חשובים מפרסום הנס. ולכן, למרות שמצווה להדליק מיד בזמן ולא להתעכב, צריכים לזכור שלהיות יהודי זה אומר לחשוב גם על השני, כך שאם להדליק בדיוק בזמן זה גורם לריב בבית, זה מלחיץ את הבעל או שזה מעצבן את הילדים, עדיף להתעכב קצת עם ההדלקה, לארגן את כולם בנחת, להכין סופגניות טריות עם ריח ניחוח כדי למשוך את כולם, ואז לקיים את הדלקת החנוכיה בשמחה, וודאי שזה ישמח את בורא עולם הרבה יותר מאשר אם נחשוב רק איך אנחנו רוצים לקיים את המצווה!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: