זמן הפרשת החלה

הזמן הטוב ביותר להפריש את החלה הוא לאחר שעירבו את הקמח עם המים. לפני שהקמח התחיל להתערב עם המים אי אפשר להפריש כי הוא עדיין פטור מהפרשת חלה. אם יש צורך, אפשר להפריש את החלה לאחר שאפו את הבצק.

ישנן עיסות שאי אפשר להפריש מהן לפני שאפו אותן, כגון עיסה נוזלית מאוד (עוגות טורט או גבינה) שלא חייבת בחלה כל עוד היא נוזלית, ורק לאחר האפייה היא מתחייבת בחלה.

בכל מקרה, אם בעיסה הדלילה הרוב אינו קמח, יש להפריש לאחר האפייה כאמור, אך אין לברך, רק אם הרוב הוא קמח אזי אפשר לברך.

———————

"אם בחוקותי תלכו" – שתהיו "עמלים" בתורה.

מסופר על סבא שהתרצה לבקשות נכדו ונתן לו גולם של פרפר, בתנאי שבשום פנים ואופן לא יעזור לגולם לצאת אלא ייתן לו להסתדר לבד.

לאחר יומיים של ציפייה, אכן הגיע הרגע שבו הגולם החל לרעוד ולזוע, והתחיל לבקוע מתוכו פרפר יפה. הפרפר נאבק בעטיפה הקשה שסביבו, והילד רצה לעזור, אך זכר את הבטחתו. לאחר שעתיים של מאבק שבהם הפרפר לא הצליח לשבור את המעטפת, הילד הבין שהפרפר כבר לא יצליח, ולכן החליט להפר את הבטחתו, ועזר לפרפר לשבור את הקליפה, ולשמחתו הרבה, הפרפר היפה התרומם במשק כנפיו לאוויר, אך לאחר מספר שניות נפל ארצה ומת.

הגיע הנכד בוכה לסביו. אמר לו הסבא, הדרך היחידה שהפרפר יכול לחזק את כנפיו בשביל לעוף היא על ידי שבירת העטיפה…

לעיתים קרובות אנו מצפים שדברים יהיו קלים יותר. נכון, בסוף אנחנו מצליחים להסתדר, אנו איכשהו אוספים כוחות ומתמודדים, אך עדיין, למה הקב"ה לא מסדר שהעניינים יהיו קלים יותר…?

כשחייל מתנדב ליחידה מובחרת, הוא יודע בדיוק מה המטרה, והוא לא מצפה לשבת שם רגל על רגל  ולקרוא עיתונים. נשלחת לעולם הזה בשביל משימה! עכשיו נשאר לך רק לזכור שכל מאורע בדרך הוא חלק חיוני מהשגת המטרה!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: