חולה ואמירה לגוי בשבת

ראינו כבר ארבעה סוגים של רמה בריאותית בשבת – בריא לגמרי, בריא שיש לו מעט מיחושים, אדם שנפל למשכב וחולה שיש בו סכנה. ישנו סוג נוסף, אדם שכואב לו ומצטער בשבת, אך לא הגיע עדיין לרמה שהוא נופל למשכב או שכואב לו כל גופו. לאדם כזה התירו לבקש מגוי לעשות עבורו מלאכות, אך רק מלאכות שאסורות מדברי חכמים, כך שמותר לבקש מהגוי להדליק מזגן כשחם ולא נעים עד כדי כך שמצטערים כבר, אך אסור לומר לו להדליק תנור, שכן תנור הוא איסור תורה (אך אם קר מאוד כבר כתבתי שמותר).

גם לצורך מצווה או הפסד גדול אפשר להגיד לגוי לעשות מלאכות שאסורות רק מדברי סופרים, ולכן מותר להגיד לו לטלטל מוקצה כגון אם שכחת את הטלפון ברחוב ואת רוצה שהגוי יכניס אותו לבית, וכן לכבות מכשיר חשמלי ששכחת דולה (אך אסור לעשות זאת בדרך קבע, רק במקום הפסד).

כאשר משה הונח בתיבה על נהר הנילוס, אחותו מרים עמדה והמתינה לראות מה קורה עם אחיה הקטן, היא המתינה עשרים דקות עד אשר בתיה, בתו של פרעה הגיעה אל הנהר ומצאה את משה. שנתיים מאוחר יותר, כשבני ישראל היו במדבר, ומרים חלתה בצרעת, היא הייתה צריכה להמתין שבוע מחוץ למחנה ישראל כדי להתרפא, ולכן כל העם עצר את המסע שלו לארץ ישראל, והמתין לה. מדוע עם שלם צריך להמתין לאישה אחת שבוע שלם? בזכות עשרים דקות שהיא המתינה בשביל משה! אבל תגידו, מרים עשתה מעשה חסד בכך שהיא המתינה לאחיה? זה הרי מעשה טבעי לחלוטין! נכון, זה מעשה טבעי, ואף על פי כן, אם אדם מכוון בליבו לקיים מצוות חסד, אז המעשה הטבעי הופך לחסד, כי בכך הוא מחזק בעצמו את ההידמות לבורא עולם… גם כשאת מכינה סנדוויץ' לילד שלך זה מאוד טבעי, כולן עושות את זה. נכון, כולן עושות, אבל אם רק נשקיע מעט מחשבה נרוויח כל כך הרבה תוכן ומשמעות בחיינו, שלא לדבר על השכר הטוב שיש לנו אצל בורא עולם!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: