חולה שאין בו סכנה בשבת

לא רק מי שנפל למשכב או שכואב לו כל גופו מוגדר כחולה שאין בו סכנה, אלא גם אדם שמקבל טיפול תרופתי קבוע כגון סכרת, מוגדר כחולה שאין בו סכנה. יולדת בשבוע הראשון מוגדרת כחולה שיש בו סכנה ולכן מותר לחלל בשבילה שבת אפילו על ידי יהודי, אך לאחר שבעה ימים ועד היום השלושים ללידה היא מוגדרת כחולה שאין בו סכנה.

ילד מוגדר תמיד כחולה שאין בו סכנה לגבי כל הדברים הצריכים לגידולו, כך שאם יש אוכל קר והילד לא אוכל בגלל זה, אפשר להביא גוי שידליק את התנור כדי לחמם את האוכל, אך אם הילד רוצה שוקולד נדיר שמוכרים רק בשוויץ, גם אם הוא מאוד רוצה עדיין אסור לבקש מגוי שיטוס לשם לקנות לו, כי זה לא נחשב צורך גידולו.

מסופר בפרשה שדוד המלך ציווה את שלמה בנו לדאוג ולקרב את בני ברזילי, לתת להם מעבר חופשי לארמון. מי היה ברזילי? רב גדול? פוליטיקאי מצליח שעזר לדוד? תורם כספים גדול? או אולי הציל את חיי דוד? לא ולא. סתם איזה אדם כפרי פשוט, מטפל בפרות ומגדל עגבניות. אלא  מה, כשדוד המלך נאלץ לברוח ולגלות מירושלים כי היה מרד ותפסו את המלוכה, כולם נשארו בבתיהם לשתות שוקו חם בקור של החורף, לבושים גרביים וסוודרים, אך ברזילי יצא מביתו ורץ לקראת דוד, "אדוני המלך, אני רוצה לברוח איתך, שלא תהיה לבד!" ודוד המלך אמר לו, אין לי צורך, זה לא יועיל לי שתבוא איתי, עדיף שתחזור הביתה. על המאמץ הקטן הזה הוא זכה לכל כך הרבה. מדוע? כי תלוי מתי עושים את המאמץ, האם כשהמלך יושב על כיסא המלוכה או שהוא בורח. גם השכינה הקדושה נמצאת בגלות, שאף על פי שלאט לאט אנשים חוזרים להבין את היופי והאמת שבתורה, עדיין יש דיבורי כפירה בראש כל חוצות, שגורמות לשכינה להסתלק ולברוח, וכל מי שינצל את הזמן הזה, שבמאמצים קטנים אפשר להשיג מה שאי אפשר להשיג בזמנים אחרים, יזכה להיות ממקורבי המלך בעתיד לבוא!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: