חלוקת בצק החלה לאנשים שונים

מי שמכינה בצק בכמות המחייבת אותו בהפרשת חלה, אך יודעת שהיא מתכוונת לחלק אותו לנשים שונות, כגון ערב הפרשת חלה שבו רק אחת מכינה את הבצק, והם לא שותפות בבצק, ואז מחלקת לכל משתתפת כמות הקטנה משיעור של חלה, הבצק הזה פטור מהפרשת חלה ולכן גם אין לברך אם מפרישים ממנו חלה, וכן לגבי מישהי שמכינה בצק לשבת אך מחלקת אותו לנשים שונות.

אמנם במקרה שהחלוקה תהיה רק לאחר האפיה, הבצק חייב בחלה, כך שאם אפית ואחר כך חילקת את הלחמניות המוכנות, אפשר לברך על ההפרשה.

וכן אם מחלקים את הבצק כשהוא עדיין לא אפוי, אך נשארת עיסה בגודל החייב בחלה בידי אחת מהנשים, אזי אותה אישה תברך על ההפרשה ותכוון לפטור את כל החלות שחילקה לאחרות.

—————————

הפרשה מזכירה שוב את החגים וביניהם ראש השנה ותקיעת השופר.

אדם ישן, חולם שהוא ביער, הלילה מתקרב, הוא שומע את שאגת האריות ויללת הזאבים, הוא עומד רועד, מזיע, זועק לעזרה! איך אפשר לעזור לו??

פשוט מאוד, להעיר אותו מהשינה, ואז יראה שהכל דמיון, כל מה שהוא חשב לאמת, פשוט נמוג.

לפעמים אנו כל כך שקועים בדברים קטנים שמטרידים אותנו עד שאנו ממש חיים בחלום, כל היום עובר עלינו בטרדות הקטנות וכך הוא חולף לו עד הלילה מבלי שזכינו לנצל אותו! לפעמים את צריכה לעצור ולעורר את עצמך, "די, תפסיקי להטריד את עצמך עם כל המחשבות האלה!" בורא עולם שלח אותי לעולם הזה למטרה, וזה לא בשביל שאבזבז את החיים בטרדות! תקיעת השופר מכריחה אותנו לעצור לרגע, ודווקא עכשיו שאנו באמצע השנה, רחוקים מאוד מראש השנה, התורה מזכירה לנו זאת שוב, אך הפעם אנו אלו שאחראים להעיר את עצמנו! קחי לעצמך כמה דקות של הפסקה מהחלום, תזכירי לעצמך בשביל מה את כאן, מה התכלית שלך, ותראי איך דברים נראים הרבה יותר בהירים ונעימים!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: