חלוקת הצדקה

עדיף לחלק את הצדקה לעניים שונים ולא לתת את כולם לאדם אחד, וכן עדיף לתת לארגונים שונים ולא להשקיע הכל בארגון אחד, כמו בעסקים – לא לשים את כל הביצים בסל אחד…

אם יש קרובי משפחה עניים או אברכים וכו' יש עדיפות לתמוך בהם קודם לפני תרומות למוסדות אחרים, אך גם כאן עדיף לא לתת הכל לאדם אחד אלא לחלק מעט גם למוסדות אחרים.

בימינו מוגדר עני כל אדם שאין לו הכנסה בטוחה כדי לסגור את החודש, הכוונה להוצאות בסיסיות ולא למותרות. כך שלמרות שיש לו דירה ובגדים וכו' עדיין הוא נחשב ראוי לקבל צדקה.

——————

בפרשה מונים את משפחות שבט לוי, כל אחת אחראית על חלק אחר בעבודת הקודש, לפי סדר הקדושה, תחילה אלו שנושאים את המחיצות והמבנה, אחר כך אלו שנושאים את כלי המקדש, ולבסוף אלו שנושאים את הארון עם לוחות הברית.

אך למרות ההבדל בין המשפחות השונות, בכל זאת התורה מחברת אותם שוב והופכת אותם לשווים בסוף הפרשה. מדוע?

התורה רוצה לרמוז לנו שכל אדם, לפי המקום שבו בורא עולם שם אותו, דווקא משם הוא יכול להשיג את התוצאות הטובות ביותר! אם יש אחד שאחראי על ארון הברית, זה לא אומר שהוא יצליח להשפיע קדושה וטהורה לעולם ולעצמו יותר מזה שצריך לסחוב משא כבד, כי הקב"ה רוצה ממך דווקא את המאמץ וההשקעה הזאת, דווקא שתאהבי אותו ותעבדי אותו במצב הזה שבו את נמצאת.

כן, אבל הקשיים האלו מונעים ממנו לעשות דברים הרבה יותר טובים שהייתי רוצה לעשות…

אולי, אבל יש לקב"ה מספיק מלאכים בשמיים, הוא לא צריך עוד אחת, הוא רוצה דווקא אותך, בן אדם, עם הקשיים והמלחמות שלך, דווקא כך זו תהיה עבודה עם לב, עם רגש, התקרבות אמיתית לבורא עולם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.