חלות של שבת

אחת מהתקנות של עזרא הסופר היא שאישה תפריש חלה בערב שבת, בגלל כבוד השבת, ובשביל שתהיה חלה מוכנה אם יבוא עני ויבקש אוכל בשביל שבת.

אמנם עיקר הטעם של אפיית חלות בערב שבת הוא כבוד השבת, שיהיו חלות מיוחדות. מכיוון שבימינו החלות של שבת שקונים במאפיה הן ממילא מיוחדות, ולא כמו הלחמים של שאר השבוע, אז מעיקר הדין כבר אין חובה לאפות לכבוד שבת, כל שכן שעניים בימינו לא מגיעים לבקש אוכל, אך כמובן שמי שכן אופה מקיימת מצווה, כי יש עוד סיבות לאפיית החלות, כמו מצוות הפרשת חלה ותיקון חטאה של חווה.

יש לשים לב שאם אתם אוכלים כל השבוע את אותו הלחם שאותו אתם אוכלים בשבת, אז יש לכם בעיה, כי הלחם של שבת צריך להיות מיוחד… אז או שתאפו לכבוד שבת או שתאכלו כל השבוע לחם פשוט יותר.

הסיפור הארוך במצרים נועד למטרה חשובה "למען תספר באזני בנך" – שההורים יספרו לילדים, והם יספרו לילדים, עד לדור שלנו. מה יספרו? איך בורא עולם שינה את ההיסטוריה, שינה את כל חוקי הטבע, רק בשבילך! להגיד לך שהוא כאן, שהוא משגיח עליך, שהוא שומע אותך, שכל מה שקורה לך זה ממנו. כמו ששם במצרים הכל היה נס, כך גם הדברים הרגילים שאת רואה כל יום, שאת נושמת, שאת אוכלת, שאת מדברת, שאת זזה! הכל זה נס אפילו הרבה יותר ממצרים! רק הניסים האלו הם ניסים "רגילים", כבר התרגלנו, כי בורא עולם כבר קבע אותם בתור חוקי הטבע, אבל זה לא אומר שאת צריכה לשכוח שהם באמת ניסים… אם היית רואה עץ שמגדל בתוך הגזע שלו עץ קטן, ואחרי כמה חודשים נקרע העץ הגדול ונופל הגזע הקטן לתוך האדמה ומתחיל לגדול שם, מה היית אומרת?? או אם היית רואה שלוקחים זרע, ושותלים באדמה, ויוצא משם לאחר כמה חודשים תינוק, מה היית אומרת?? אז למה עכשיו את לא אומרת כלום כשהסדר הפוך? מה? זה נס פחות גדול? לא, פשוט לזה התרגלת, ולזה לא התרגלת… אל תיתני לכוח ההרגל לגרום לך להפסיד את היופי ופלאי הבריאה…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: