חמץ שנפסל מאכילה

חמץ שאינו ראוי יותר אפילו לכלב, אינו נקרא כבר אוכל, ולכן אין איסור להחזיקו בפסח, ובתנאי שהוא נפסל לפני הפסח, אך לאכול אותו, אסור, כי עצם האכילה מראה שאנו כן מחשיבים אותו כאוכל.

מכיוון שאין איסור אלא לאוכלו, לכן מותר להשתמש בפסח באיפור, גם אם הוא לא כשר לפסח, וכל שכן שרוב המוצרים לא מכילים חמץ. אמנם במוצר שנוגע ממש בפה, כמו שפתון, עדיף לקנות כשר לפסח, אך זו לא חובה, כי אנו לא מתכוונים לאכול אותו.

וכן הדין לגבי שאר מוצרים כגון חומרי ניקוי, משחות וכו', כל מה שלא אוכלים ישירות, אם החמץ שם נפסל מאכילת כלב אין צורך לקנות כשר לפסח, ואם זה כן נוגע באוכל ישירות, כגון נוזל לניקוי כלים, מכיוון שזה לא יקר ולא מתקלקל, עדיף לקנות אחד שיהיה כשר לפסח.

בבניית המשכן התורה מדגישה את שמו של האומן העיקרי בבניית המשכן, בצלאל בן אורי בן חור. ומדוע התורה מספרת לנו מי הסבא שלו? כי סבא שלו, חור, נהרג כשבני ישראל עשו את העגל, הוא ניסה לעצור בעדם, אך הוא נהרג. וככה מתאים, שאדם שניסה לעשות מצווה יהרג?? לכן אומרת לנו התורה, בוודאי שיש שכר, גם בעולם הזה, הנכד שלו, בצלאל, הוא זה שיזכה להיות האומן העיקרי של המשכן. ולא רק זה, אלא מכיוון שגם בצלאל השקיע ועמל במו ידיו, כל מה שבצלאל בנה למשכן, לא חרב לעולם! אפילו בית המקדש וכלי המקדש שבנה שלמה המלך, הם נשרפו ואבדו בזמן המלחמה, אך את הכלים והמשכן שבנה בצלאל גנזו עמוק במנהרות הכותל כך שהם קיימים לעולם, כי מי שטורח ומשקיע בשביל בורא עולם, מי שנותן ועושה באהבה, אותו הדבר עומד וקיים לנצח!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: