טבילת כלים

 

כלי סעודה וכלי בישול שניקנו מאינו יהודי צריכים טבילה במקווה כדי להוסיף בהם קדושה לפני שאנו משתמשים בהם. כלים שיוצרו במפעל של יהודים אינם צריכים טבילה. אם לא ידוע מהיכן הכלים, הולכים לפי רוב המפעלים.

כלים הצריכים טבילה לפי התורה הם כלי מתכות, וחכמים הוסיפו לנו טבילה גם לכלים מזכוכית. יש כאלו שטובלים גם כלי פלסטיק אך אין זו חובה.

——————————–

כשהפסיכולוג היהודי ויקטור פרנקל כתב בספרו לאחר השואה שאין לאדם כלום משלו, הכל אפשר לקחת ממנו, חוץ מדבר אחד – לבחור איך להסתכל על המצב הנתון, את זה אפילו הנאצים לא הצליחו לקחת ממנו ומשאר אנשי הרוח במחנות (הוא מתכוון הרבנים, אך הוא לא האמין בכלום ולכן התייחס אליהם כך…), עולם הפסיכולוגיה התפעל והתרגש וספרים רבים נכתבו על הנושא.

זה יפה, אך התורה כבר גילתה לנו את זה בפרשה שלנו – מה ה' אלוקיך שואל מעימך, כי אם ליראה את ה' – "הכל בידי שמיים, חוץ מיראת שמיים" – מסבירים חז"ל, עם חלק מתנאי החיים אנו נולדים, איך אנו נראים, איזו משפחה, איזו שכונה, מדינה וכו'. חלק מתנאי החיים משתנים, כסף, חברים, עבודה, משפחה, קצת בשליטתנו, אך בסופו של דבר תכניות הן רק תכניות, והן לא תואמות תמיד למציאות. הדבר היחיד שבאמת תמיד נמצא תחת שליטתנו הוא המחשבה בלב, איך להסתכל על הדברים, האם להתלונן על כל דבר או להתרכז בחיוני, האם להאשים אחרים או לחפש איפה אני יכולה לשפר משהו, האם לקנא כי לשנייה יש או לשמוח במה שיש לי??

לקבל את הדברים שכך הוא רצון הקב"ה וזה הדבר הטוב ביותר, אין הכוונה להיות פסיבית ולא לעשות כלום, כי גם ככה הכל משמיים… לא! מה שאפשר וצריך עושים! אלא זה אומר שאת הדברים שאת לא יכולה לשנות, או שאת לא מתכוונת לשנות כי זה לא עומד על סדר העדיפויות שלך, אותם אנו מקבלים ולא עוצרים להתעכב, אלא ממשיכים הלאה ומנסים לנצל את הזמן לדברים משמעותיים, דברים פרודקטיביים, מנצלים את הזמן להפוך את עצמנו ואת העולם לטובים יותר!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: