טעימה לפני קידוש ליל שבת

מרגע שהגיע זמן הקידוש, שהוא לאחר שקיעת השמש, או מי שקיבלה שבת אפילו לפני, כגון שהתפללה ערבית מוקדם (כגון בקיץ שהשמש עדיין זורחת) או קיבלה שבת בהדלקת הנרות, צריכה להזדרז לקיים את מצוות הקידוש, ולכן אין לאכול או לשתות עד שלא עושים קידוש.

לילדים מותר לאכול ולשתות לפני קידוש כדי שלא יתענו, אך כמובן שעדיף לא לפוצץ אותם באוכל וממתקים כדי שיהיו רעבים לסעודת השבת ויהנו ממנה, ואם אפשר בעדינות לעכב אותם עד הקידוש, עדיף.

אם צריכים לשתות כדורים עם מים, עדיף לחכות לאחר הקידוש, אך אם יש צורך, אפשר לפני הקידוש.

"לא טוב היות האדם לבדו" מדוע? תלוי את מי שואלים. אם שואלים את התורה, אז מכיוון שרק בסביבת אנשים אחרים יש לאדם אפשרות לפתח ולתקן את מידותיו, כי אדם שגר על אי בודד לא מקנא באף אחד, הוא לא קמצן כי הוא לא צריך לתת לאף אחד, לא שמח כשהשני מפסיד, אך זה לא אומר שהוא הפך להיות אדם טוב… בוא נראה אותך שמח כשהחבר שלך הצליח במשהו שאתה לא הצלחת בו, נשאר רגוע כשכולם עושים הפוך ממה שאתה מצפה, לא גוזל אפילו שיש לך הזדמנות, נותן כשצריכים לתת! יוצא שאנחנו צריכים את החברה כדי לעזור לנו להשתפר, אך זה בדיוק הפוך מהאגואיסטיות של שאר העולם, כי לפי המוסר האנושי המטרה היא לקחת מהחברה כמה שיותר, לכן צריכים עוד אנשים כדי שכל אחד ישרת אותי בדרך אחרת, אלא שצריכים לשמור על מוסר כדי שכולנו נוכל לחיות ביחד, אך מעבר למוסר? תיקח כמה שאתה יכול! גם יהודי מקבל מהחברה, אך היהודי מרוויח דווקא כשהוא נותן לחברה כמה שיותר, והרווח שלו בכך שהוא זוכה לתקן את מידותיו!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: