טעימת התבשיל בשבת

ידוע שיש מצווה לטעום את התבשילים בערב שבת. ההסבר הפשוט הוא כדי שהתבשילים יהיו טעימים לכבוד שבת, וכמו שאם היית מבשלת בשביל מלכת אנגליה שמגיעה להתארח אצלך, היית בודקת כל תבשיל כמה פעמים, כך מכינים לכבוד שבת. גם לפי הקבלה יש עניין מיוחד, שכן כל מה שמכינים לכבוד שבת יש בו קדושת שבת שמשפיעה גם עלינו כמובן.
לפי ההלכה, מי שרק טועם אוכל, לא מברך על הטעימה, לכן ביום רגיל אם את טועמת תבשיל בעת ההכנה, ואין לך שום כוונת אכילה, אלא רק לבדוק האם הוא מוכן, לא מברכים.
אמנם בערב שבת, כשטועמים את התבשיל, עדיף לכוון גם לאכול ממש, ואז אפשר וצריך לברך.
יעקב הלך לחרן, בדרך עבר ליד ירושלים אך המשיך הלאה. כשהגיע לחרן פתאום נזכר, היאך עברתי ליד ירושלים הקדושה, היכן שאבא שלי וסבא שלי התפללו, הכותל המערבי, ולא נכנסתי כמה דקות כדי להתפלל?? אני חוזר בחזרה! אז הוא החליט לחזור מרחק הליכה של כמה ימים, רק בגלל שהוא כעס על עצמו ששכח כזה דבר. ומה היה בפועל? ברגע שבא לחזור, קרה נס והארץ התקפלה תחתיו והייתה לו קפיצת הדרך (איינשטיין קרא לתופעה הזאת "חור תולעת"), והוא הגיע ברגע לבית המקדש, ושם שכב לישון וזכה לקבל את כל ההבטחות מבורא עולם, כל הברכות, לראות מלאכים, בקיצור, זכה בלוטו, כמה פעמים… וכל זה למה? כי הוא התכוון לצעוד בחזרה, למרות שבפועל הוא לא צעד כלום! כי בורא עולם מבקש איתנו, נכון, יש דרך ארוכה, יש דרך קשה, אבל את לא תלכי בה לבד, תתחילי את הצעדים, תקבלי את ההחלטה לצעוד את כל הדרך, ואז אני אכנס לתמונה ואשא אותך לאן שצריך!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: