כיבוס ולבישה לפני תשעה באב

אין מכבסים בגדים, למנהג האשכנזים מראש חודש אב, ולמנהג הספרדים בשבוע שחל בו תשעה באב. כשם שאין מכבסים, כך אסור ללבוש בגד מכובס, אפילו אם כיבסו אותו כשהיה עדיין מותר.
מה כן אפשר במקרה הצורך? לפי הספרדים אפשר להכין עכשיו בגדים עד לזמן האיסור ביום ראשון: ללבוש את הבגד לאיזו שעה ולהחליף אותו, ואז הוא לא ייחשב כבר כמכובס, ויהיה מותר ללבוש אותו ביום ראשון.
לפי האשכנזים אי אפשר כבר להכין, כי כבר התחיל האיסור ללבוש מכובס, אבל במקרה ויש צורך אפשר לגרום לבגד להיות לא מכובס על ידי הנחתו על הרצפה לאיזו שעה ולדרוך עליו קצת. פעם הבאה תכינו מראש…
גרביים,תחתונים וגופיות מותר ללבוש כי הם רק לשם נקיות.
איפה תמצאו בעולם אנשים שפויים שלוקחים בגדים מכובסים ומגוהצים ומלכלכים אותם ודורכים עליהם??
ועל זה שאל אפלטון הפילוסוף המפורסם את ירמיהו הנביא, מה אתה בוכה ומצטער על מה שקרה פעם, איזה כמה אבנים שרופות? כך מתנהג אדם משכיל וחכם כמוך? ירמיהו לא ענה לו, רק שאל אותו, יש לך שאלות בפילוסופיה שלא הצלחת לפתור?
ענה לו אפלטון: ודאי, הרבה.
שאל אותי.
אפלטון שאל אותו, וירמיהו פתר לו את כולם.
אפלטון, שעכשיו התפלא אף יותר, חזר ושאל, איך אדם כמוך עושה כאלו דברים חסרי טעם?? על זה ירמיהו שתק.
למה?
כי אי אפשר להסביר לגוי שרואה יהודי דורך על בגדים מכובסים ואז לובש אותם, שיש כאן סיבה עמוקה, ושזה לא בכי על העבר, זו בקשה על העתיד, ושאנו עושים פעולות שעוזרות לנו לסלק את הסחות הדעת היום יומיות כמו בגדים יפים, אוכל טוב, מוזיקה, קניות, כדי שנוכל להיות קצת יותר עם עצמנו, לעשות חשבון נפש, ולבקש מבורא עולם עולם מתוקן ומואר.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: