כיצד לנהוג עם נר יום טוב ונר ההבדלה כשיום טוב חל במוצאי שבת?

יש לנו במוצאי שבת את נרות יום טוב שעליהם מברכים "להדליק נר של יום טוב" ואת נר ההבדלה שעליו מברכים "בורא מאורי האש". לא לשכוח להשאיר נר נשמה גדול שיספיק לכם עד למוצאי שבת וממנו תדליקו את הנרות.

יש להיזהר להדליק את נר יום  טוב רק לאחר צאת השבת ואחרי שאמרת "ברוך המבדיל בין קודש לקודש".

את נר ההבדלה כדאי להכין כבר מערב שבת – לחתוך ממנו חתיכה קטנה ולהדביק אותה לחתיכת מתכת או על צלחת זכוכית כדי שאחר שתדליקי אותו במוצאי שבת הוא יכבה מהר (אסור לכבות נר ביום טוב).

אם לא הכנת נר הבדלה, אתם יכולים לברך "מאורי האש" על נרונית (הנר שעווה הרגיל קטן).

אם את לא רוצה להדליק נר להבדלה, אלא לברך "מאורי האש" על הנר שהדלקת בשביל יום טוב, יש אוסרים ויש מתירים, ומי שרוצה יכולה להקל ולברך עליו.

——————

התורה מזהירה את משה רבינו ואת כל המנהיגים העתידיים: אסור לכם לספור את עם ישראל. אם יש צורך לדעת מה מספרם של בני ישראל, אז שכל אדם יניח מטבע קטן ויספרו את המטבעות. אבל מה פשר הדבר?

כשסופרים אדם, הוא מרגיש שהוא איזה "מספר", איזה יחידה מזערית בין שאר מיליוני בני אדם, הדבר היחיד שמבדיל ביניהם הוא איזה מספר הוא קיבל. וזאת טעות! כבשים אפשר לספור, אבל אין שום משמעות לספירת יצירות אומנות! לכל יהודי יש תפקיד ייחודי בעולם, ואין אדם אחר שיכול להחליף את התפקיד שלך, אין עוד מישהו שיגרום נחת רוח לבורא עולם כמוך!

ואם יהודי יחשוב על עצמו שהוא "סתם עוד אחד" זה כל כך גרוע, עד שזה מוביל חס ושלום למגיפה, כי אם האדם מקטין את הנשמה האינסופית שלו, אם הוא הרג את השאיפות שלו להתעלות עוד ועוד, התייאש מלעשות את שליחותו המיוחדת בעולם הזה, הרי שהוא הרג את עצמו… הקב"ה אומר לך "יקירתי, את כל כך חשובה ומיוחדת בשבילי! האם גם את זוכרת את זה…?"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.