ל"ג בעומר

יום ל"ג בעומר הוא יום שמחה, שהוא היום שבו התחיל רבי עקיבא ללמד את חמשת תלמידיו שאחד מהם הוא רבי שמעון בר יוחאי, ויש אומרים שזהו גם יום פטירתו.

לא אומרים בתפילה תחנון, ומותר לשמוע מוסיקה ושירים, אך לפי הספרדים זה מותר רק לכבוד רבי שמעון בר יוחאי, ובערב שוב אסור לשמוע עד מחר בבוקר שאז נגמרים מנהגי האבילות.

————————

במצוות השמיטה, התורה מבקשת מהחקלאי מסירות נפש! הוא אמור לעזוב את השדה שלו, את העבודה שממנה הוא מתפרנס, למשך שנה שלימה, ולהפקיר את השדה לכל עובר ושב. הניסיון הארוך כל כך קשה, עד שדוד המלך אמר עליהם את הפסוק "גיבורי כח עושי דברו", אותו פסוק שנאמר על בני ישראל כשקיבלו את התורה בהר סיני והגיעו לדרגה של מלאכים, נאמר על החקלאי הפשוט וזאת בזכות מסירות הנפש שלו.

אך האם באמת הוא מקריב כל כך הרבה? הרי התורה מבטיחה שהשדה שלו יצמיח פירות ותבואה לפני שנת השמיטה בכמות שמספיקה ליותר ממה שהוא הולך להפסיד במהלך שנת השמיטה, אז מה בעצם הניסיון כאן??

הניסיון הוא בראיית המציאות. כשבורא עולם מבקש ממך משהו, למשל שתקפידי על בגדים צנועים וכו' זה נראה לך ניסיון אדיר, השינוי הזה שאת רוצה לעשות נראה לך כמו סוף העולם, איך אני עכשיו אחליף את הבגדים שלי??כולם יצחקו עלי! וזה חם וזה לא יפה וזה לא נוח וכו' וכו'…

אם בכל זאת את מחליטה ואומרת, אני לא מפחדת מהניסיון, על עצם ההחלטה הזאת קורא לך דוד המלך "גיבורי כח עושי דברו"!

ומה האמת? לאחר זמן את מגלה שבעצם זו לא כזאת מסירות נפש, וזה לא כל כך קשה כמו שחשבת ובעצם יש לזה הרבה יתרונות וההר האדיר הפך לגרגיר חול…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: