לך לך

החיים קשים?

אולי, השאלה כמה הם באמת קשים יחסית למה שאנחנו חושבים…

שאלו אותי לא מזמן, כיצד שרה אמנו עשתה דבר כזאת, לענות אישה בהריון? מה זה כאן גנון, מישהי עיצבנה אותה אז היא התחילה לענות אותה, ככה התנהגה אחת מהאימהות של עם ישראל?

אז קודם לפני שעניתי לה, שאלתי, מי סיפר לך מה שאימנו שרה עשתה משהו לא בסדר? מה זאת אומרת? כתוב בפרשה שהיא עינתה אותה! הבנתי, אז התורה היא זאת שסיפרה לך… האם המטרה של התורה היא סתם לספר דברים לא טובים? בדרך כלל אם התורה או הנביא מספרים על מעשים שליליים, זה במטרה להסביר את הפורענות שעומדת להגיע בעקבות המעשים הנ"ל, אך לא סתם. האם התורה סיפרה שהקב"ה כעס על שרה או שהעביר עליה ביקורת? לא. אז סימן שאין כאן בעיה אמיתית, שלא הייתה התנהגות שלילית. אבל עדיין אנחנו צריכים להבין מה כן היה.

ותיקל גבירתה בעיניה

הגר התחילה לזלזל בשרה, אז שרה עינתה אותה?? כן, אתם יודעים מה אני הולך להגיד? שרה אימנו לא שינתה את ההתנהגות שלה כלל, אותן עבודות שהגר הייתה עושה בבית לפני, הן העבודות שעשתה אחרי, המציאות לא השתנתה כלל! אז איך כתוב בתורה ששרה עינתה אותה? פשוט מאוד, נקודת ההשקפה של הגר השתנתה, כעת היא קצת מזלזלת בשרה, ולכן ממילא כל בקשה מצידה של שרה נראה לה כעינוי גדול, מדוע אני צריכה לעשות מה שהיא אומרת אם היא רק בשר ודם כמוני?

הבנתם? אותה פעולה שעשית אתמול והרגשת איתה קלילות וטבעיות, לא הפריע לך כלום, היום פתאום יכולה להיראות לך כעינוי גדול, כפרת עוונות!

ומה זה ותענה? לא, היא ביקשה ממנה שתעשה את אותה עבודה, רק אתמול כשהיא הייתה שפחה זה לא היה קשה, עכשיו כשפתאום "ותיקל גבירתה" אז פתאום זה נראה עינוי.

ההלכה הראשונה שכתובה בהלכות שבת היא להיזהר בכבוד השבת. זה הכי חשו? כן, אם תבין את כבוד השבת, לא יהיה לך קשה להתחיל הלכות שבת.

ואם רוב הזמן אתה חושב שקשה עם המצוות, זה בגלל ותיקל גבירתה. אם היית זוכר שהקב"ה הוא ריבון העולם שברא הכל ומנשים אותך בכל רגע ורגע, אז לא היה קשה לתת לו בחזרה. תעצור קצת, תתבונן, תסתכל איזה עולם ה' ברא, למה הוא מבקש ממך לקיים מצוות, וממילא יחזור הכבוד למקומו והעבודה תהיה עונג ולא עונש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.