מאכל שנגע בו רוטב בשרי

 

 

סלטים ופרוסות לחם שעמדו על השולחן בזמן סעודה בשרית, וייתכן שמזגו סלטים עם כלים בשריים שאינם נקיים, כגוף כף שנגעה בבשר ומלוכלכת ברוטב, ולאחר מכן מזגו איתה סלט מתוך קערת הסלט, אסור לאכול את הסלט שנותר בקערה ביחד עם חלב, שהרי נגע בו רוטב בשרי, אך אם אוכלים את הסלט הזה בזמן אחר, אין צורך להמתין אחריו שש שעות עד לאכילת חלב.

וכן פרוסות לחם שעמדו על השולחן בזמן סעודה בשרית, אין לאכול אותן עם חלב, שהרי ייתכן שנגע בהן בשר, אך אין צורך להמתין שש שעות לאחר אכילת הלחם.

ולכן אם הגעת למסעדה בשרית, אך הזמנת מאכלים שהם פרווה (כדאי לוודא זאת איתם) אך מזגו אותם בכלים בשריים שנגעו בבשר קודם, מותר לאכול לאחר מכן חלב מבלי להמתין, אך כאמור  לא לאכול את אותו מאכל ביחד עם חלב באותו רגע.

——————

שמעת על בית שמאי ובית הלל? אלו שני קבוצות של חכמים מזמן הגמרא. יש לנו כלל – בכל מקום שיש מחלוקת בין בית שמאי לבית הלל  – עושים כמו בית הלל. מדוע? כי כאשר בית הלל היו מנסים להחליט מה האמת, מה הדבר הטוב לעשות, היו קודם שומעים את דברי בית שמאי, ורק אחר כך את דברי עצמם, אז זה מראה שהם ענווים.

אבל מה הקשר?! וכי בגלל שהם ענווים אז הם גם צודקים וזאת האמת??

כאשר יש לנו דעה משלנו, בדרך כלל אנו לא נותנים לשני הזדמנות לדבר בכלל, וגם אם אנו שומעים את דעתו של השני, אנו שומעים באמת רק בין 0% ל 80% מה שהוא אומר (תלוי מאיזו עדה את ומה רמת העצבים וחוסר הסבלנות שלך…) וגם אז אנו שומעים רק את המילים ולא את התוכן, וממילא ההחלטה שלנו לא אמיתית, כי לא באמת הקשבנו לטענות הצד השני.

בית הלל ידעו את זה, ולכן כשהם רצו לקבל החלטה, קודם כל שמעו את דברי בית שמאי, שכולם ישמעו את הדעה הזאת ראשונה ולא יהיו משוחדים ואז ינסו בכוח לעוות את האמת. רק לאחר ששמעו את דברי בית שמאי, אמרו את הדעה של עצמם.

כך נראית מחלוקת לשם שמיים – כשאדם באמת רוצה להגיע אל האמת! קורח וחביריו לא ניסו לשמוע את הצד השני, הם היו עסוקים בעצמם, זו לא מחלוקת לשם שמיים, זו מחלוקת בשביל הכבוד והתאווה שלי.

ואת יקירה, איך נראות המחלוקות, סליחה, השיחות שלך? האם את מחפשת את האמת? האם את חושבת מי באמת הצודק, אני או בעלי? האם הקשבתי בכלל למה שיש לו להגיד, או שאני עסוקה בלהגן על עצמי?? האם נתתי לחברה שלי לדבר והקשבתי לה ממש כאילו אין לי דעה משלי כדי שאוכל להגיע אל האמת, או שנהגתי כמו קורח וחבריו?

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: