מה מברכים על פריכיות אורז (rice cakes)?

על אורז עצמו יש מנהגים שונים. בחב"ד מברכים "שהכל",  ויש כאלו שמברכים אדמה אם האורז לא דביק ומזונות אם הוא דביק (כך את יכולה לדעת כמה האורז שלך טוב, תזמיני אורחים ותראי מה הם מברכים…), אולם מנהג כל הספרדים ורוב האשכנזים לברך על האורז "מזונות".
לגבי פריכיות העשויות מאורז, גם כאן יש לנו שלוש שיטות, אך כאן גם לפי הספרדים ורוב האשכנזים מברכים אדמה, כי האורז נדבק על ידי דחיסה בחום, ולא על ידי בישול במים.
לסיכום: על פריכיות אורז יש לברך אדמה לפי הספרדים, רוב האשכנזים וכן רוב חב"ד, אך יש כאלו שמברכים מזונות, ומעט מברכים שהכל.
ברכה אחרונה לפי כולם היא "בורא נפשות".
וירא סולם ומלאכי אלוקים עולים ויורדים בו – על פי הרמז בפסוק, יעקב ראה מלאכי אלוקים עולים ויורדים בו – ביעקב עצמו, כי האדם עצמו דומה לסולם, או שהוא בעליה או שהוא בירידה, אין לעמוד במקום, וביד כל אחד להתעלות כך שמלאכים ירצו ללוות אותו, או להיפך חס ושלום, אבל צריכים לזכור שאם אנו לא עושים כלום, לא הולכים לשיעורים, לא הולכים לבית הכנסת וכו', אז שלא נטעה לחשוב שהכל בסדר, כי יכול להיות שאנו כרגע בדרך הירידה, כי על סולם לא עומדים, או יורדים או עולים, ולכן נזיז את עצמנו בכח בידיעה שאנו המחליטים לאן נוטים חיינו ולא כבדות הגוף והרהורי היצר!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: