מי שבטעות הכניסה אוכל לפה בלי לברך

 

אם בטעות הכנסת אוכל לפה בלי לברך (גם מי שלא דתיה יכולה לברך, זה נחמד להגיד תודה לבורא עולם…) ומיד נזכרת, מה עושים?

תלוי באיזה אוכל מדובר. אם זה חתיכת קרקר או משהו דומה שאפשר להוציא מהפה, אז את צריכה להוציא את האוכל ואז לברך.

אם זה דבר שלא נעים להוציא מהפה, או כי זו עיסה או כי את עומדת ליד אנשים ויהיו לך בושות של החיים, אז אפשר לברך כשהאוכל בתוך הפה.

אם מדובר על שתיה, אז אי אפשר להוציא וגם אי אפשר לברך עם שתיה בפה, ולכן מותר לשתות כך, ואם יש לך עוד שתיה, אז תברכי אחר כך עליה ותשתי שוב.

בכל מקרה אם כבר אכלת או שתית משהו בלי לברך ואין לך אוכל נוסף, לא מברכים ברכה ראשונה על מה שכבר אכלת.

—————————————-

בגלל אדם ששמו "בר קמצא" חרבה ירושלים – שהלך והלשין (שיקר) לשלטונות שהיהודים מרדו בקיסר, ובעקבות כך הגיע הקיסר עם הצבא והחריב את ירושלים. ומדוע הוא הלך להלשין? כי הוא היה באירוע ושם מישהו בייש אותו, העליב אותו, הלבין את פניו. על הבושה הזאת נחרב בית המקדש. ומי זה הבר קמצא הזה בכלל? איזה צדיק? לא! מלשין רשע שהסכים להחריב את כל העולם בגלל איזה יצר נקמה וכבוד!

ועם כל זאת, שבסך הכל אדם אחד התבייש, ואפילו שהוא היה רשע, עדיין בורא עולם לא עצר אותו, כי הכוח של הבושה הוא עצום, לבייש אדם אחר, להשפיל אותו ליד אחרים, זה דבר שבורא עולם לא יכול לקבל. כיצד ייתכן שיעליבו את בנו של בורא עולם??

יקירה, גם את הבת של בורא עולם, והוא אוהב אותך יותר מאשר אבא רגיל אוהב את הבת שלו, ובוודאי שהוא משגיח על כל מה שאומרים ועושים לך, אבל רציתי רק להזכיר לך, שגם אם את צודקת, ועכשיו בא לך ממש להחזיר לזאת שהעליבה אותך ליד כולם (וזה גם מגיע לה!), תחשבי רגע, זה שווה את זה…? בית המקדש נחרב בגלל שהעליבו את "בר קמצא", האם שווה שהוא לא ייבנה בגלל שאת העלבת מישהי אחרת, גם אם זה היה מוצדק…?

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: